Surpriză la Roma! Pe vine va înfrunta Alexander Zverev în finală Surpriză la Roma! Pe vine va înfrunta Alexander Zverev în finală
VIDEO | Universitatea Craiova - Sepsi, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 2! Oltenii au nevoie de victorie VIDEO | Universitatea Craiova - Sepsi, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 2! Oltenii au nevoie de victorie
VIDEO | CFR Cluj - Farul, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Ardelenii nu au voie să piardă VIDEO | CFR Cluj - Farul, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Ardelenii nu au voie să piardă
Şerveţelul cu promisiunea de contract a lui Messi s-a vândut la licitaţie pentru o sumă astronomică Şerveţelul cu promisiunea de contract a lui Messi s-a vândut la licitaţie pentru o sumă astronomică
VIDEO | Fiorentina - Napoli 2-2. Fosta campioană nu mai are şanse la cupele europene VIDEO | Fiorentina - Napoli 2-2. Fosta campioană nu mai are şanse la cupele europene
Cole Palmer a fost ales cel mai bun tânăr jucător al sezonului în Premier League Cole Palmer a fost ales cel mai bun tânăr jucător al sezonului în Premier League

VIDEO | Farul - Sepsi 1-4. Sărbători pascale nefericite pentru trupa lui Hagi

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 3 mai 2024

Sepsi OSK s-a impus categoric în deplasare, scor 4-1, cu Farul Constanţa, în etapa a opta din play-off. Atacantul slovac Pavol Safranko a marcat trei goluri.

Oaspeţii au deschis scorul încă din minutul 2 la Ovidiu, după ce Marius Ştefănescu l-a deschis perfect pe Pavol Safranko şi acesta a marcat pe lângă Buzbuchi.

Safranko a recidivat înscriind în minutul 23, profitând de o greşeală a lui Dragoş Nedelcu. Tot Safranko a stabilit scorul primei reprize în minutul 34. Până la finalul primei reprize arbitrul Cojocaru a întrerupt meciul timp de aproape trei minute, pentru scandări xenofobe ale galeriei Farului. Pe teren, replica gazdelor a fost aproape inexistentă, doar Louis Munteanu trimiţând în bară, în minutul 60. Marius Ştefănescu a lovit şi el bara, un minut mai târziu, pentru ca în minutul 69 Cosmin Matei să pună pe tabelă un incredibil 4-0.

Diogo Queiros a trimis o pasă spre propriul portar, Marius Ştefănescu a recuperat balonul şi a pasat pentru Cosmin Matei, care a înscris. Rezultatul final a fost stabilit de Mihai Popescu, acesta înscriind golul de onoare al gazdelor.

Sepsi s-a impus la un scor pe care puţină lume îl aştepta şi este pe locul 5, cu 31 de puncte. Farul stă la mâna rezultatelor în lupta pentru locul secund. Elevii lui Hagi au 35 de puncte şi ocupă locul 4, la două puncte distanţă de echipele de pe locurile 2 şi 3, care au un meci mai puţin.

VIDEO | Farul - Sepsi 1-4 (Popescu 90+3 / Safranko 2, 22, 33, Sepsi 68), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Larie, Boli, Kiki - Vînă, Nedelcu, Grameni (cpt.) - Grigoryan, L. Munteanu, Rivaldinho
  • Sepsi: Niczuly (cpt.) - Renţa, D. Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu - K. Varga, Alimi, C. Matei, Ştefănescu - Kallaku, Safranko

Minutul 90+5: Final de meci! Sepsi se impune cu 4-1.

Minutul 90+3: GOL Farul! Niczuly respinge în faţă o lovitură liberă, iar Popescu e bine plasat şi profită.

Minutul 68: GOL Sepsi! Cosmin Matei profită de o eroare imensă!

Minutul 61: Ştefănescu dă imediat replica. Fotbalistul lui Sepsi şutează şi el în bară.

Minutul 60: Munteanu pătrunde în careu şi trage în bară.

Minutul 58: Benchaib caută colţul scurt, dar reia pe lângă poartă.

Minutul 45+8: Pauză! Sepsi conduce cu 3-0.

Minutul 33: GOL Sepsi! Apărarea gazdelor este surprinsă din nou, iar Safranko împinge mingea din câţiva metri.

Minutul 22: GOL Sepsi! Safranko primeşte o minge cadou de la Nedelcu şi îl învinge pentru a doua oară din careu pe Buzbuchi.

Minutul 6: Niczuly a scos la execuţia lui Munteanu. Apoi, pe respingere, Gregoryan a tras în plasa laterală.

Minutul 2: GOL Sepsi! Safranko păcăleşte pasul la offside şi înscrie din poziţie de singur cu portarul.

Minutul 1: A început partida!

-----------------------------------------------

Înaintea acestui duel, Farul se află pe 4, cu 35 de puncte, la doar 2 „lungimi” de echipele aflat pe locurile 2 şi 3, Universitatea Craiova, respectiv CFR Cluj. Chiar dacă în ultima etapă au pierdut pe „Arena Naţională” cu FCSB, trupa lui Hagi se află într-o formă de zile mari, cu 4 victorii, un egal şi 2 eşecuri în play-off.

De cealaltă parte, Sepsi ocupă ultimul loc, cu 28 de puncte, iar şansele ca aceştia să prindă podiumul Superligii sunt infime. Covăsnenii vin la Constanţa după 2 înfrângeri şi un egal în ultimele 3 etape.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.