Formaţia cu pretenţii din Superliga ce abordează finalul de sezon cu lotul decimat. ”Avem foarte mulţi jucători accidentaţi” Formaţia cu pretenţii din Superliga ce abordează finalul de sezon cu lotul decimat. ”Avem foarte mulţi jucători accidentaţi”
VIDEO | Petrolul - Oţelul 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | Petrolul - Oţelul 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
”Lucrăm doar la asta! Orice altceva poate să mai aştepte”. Dan Şucu doreşte un antrenor legendar la Rapid ”Lucrăm doar la asta! Orice altceva poate să mai aştepte”. Dan Şucu doreşte un antrenor legendar la Rapid
Jucătorul echipei Molenbeek, Reine-Adélaide, a suferit o comoţie cerebrală după ce a fost lovit de o minge în faţă Jucătorul echipei Molenbeek, Reine-Adélaide, a suferit o comoţie cerebrală după ce a fost lovit de o minge în faţă
Italianul Daniele Orsato arbitrează meciul PSG - Borussia Dortmund din semifinalele Ligii Campionilor Italianul Daniele Orsato arbitrează meciul PSG - Borussia Dortmund din semifinalele Ligii Campionilor
Costel Gâlcă l-a revitalizat pe Andrei Ivan, iar fostul antrenor al Craiovei nu s-a abţinut: ”Asta e cartea de vizită!”

VIDEO | Academica Clinceni a câştigat derby-ul suferinţei cu Chindia Târgovişte. Partida a fost animată de o ploaie torenţială, dar terenul a rezistat excepţional

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 22 iun 2020

Academica Clinceni a câştigat confruntarea cu Chindia Târgovişte, scor 1-0, într-un veritabil derby al evitării retrogradării din Casa Liga 1.

Partida a început tare, fără însă a se concretiza vreo ocazie. În minutul 8, Ilie Poenaru ”a fentat” regula U-21, schimbându-l pe Costin Şuşu, cu Denis Ventura. Două minute mai târziu a început o ploaie torenţială, care a ţinut aproximativ 20 de minute şi a îngreunat foarte tare jocul. Deşi s-au acumulat cantităţi mari de apă, gazonul nu a cedat, fapt care demonstrează că la Clinceni există un sistem de drenaj foarte bun.

A doua repriză a început cu golul lui Vojtus, care a făcut un stop pe piept impecabil, după care l-a driblat pe fundaşul Martac şi a tras imparabil. În minutul 90+4 Yameogo de la oaspeţi a fost eliminat.

Până la final nu s-a mai petrecut nimic, iar formaţia lui Ilie Poenaru obţine o victorie de aur şi urcă în clasament până pe locul 10, poziţie sigură, în schimb Chindia cade pe 12, loc care duce la barajul de menţinere în primul eşalon

Academica Clinceni: Vâlceanu – Matei, Nichita, Munoz, Dobrescu – Cebotaru, Albu, Şuşu (8 Ventura, 83 Markovic) – Merloi (71 Ion), Vojtus (84 Şut), Buziuc (84 Achim).

Chindia Târgovişte: Aioani – Martac, Piţian, Diallo, Corbu (74 Yameogo) – Neguţ, Novac (63 Dumitraşscu), Bic (74 Piftor)– Barbu (35 Dangubic) – Ivancic (62 Raţă), Berisha.