Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului
Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Duel tare în lupta pentru cupele europene VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Duel tare în lupta pentru cupele europene
VIDEO | Hermannstadt - Petrolul, astăzi, de la ora 19:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în Superligă VIDEO | Hermannstadt - Petrolul, astăzi, de la ora 19:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în Superligă
VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Meci tare în play-out VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Meci tare în play-out
”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm! ”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm!

VIDEO | Ocazii multe pe un teren greu. Academica Clinceni - Astra Giurgiu 1-1. Fiecare echipă a controlat câte o repriză

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 27 feb 2021

Academica Clinceni şi Astra Giurgiu au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci foarte importat în economia play-off-ului. Pe un teren greu, cu bucăţi de gazon lipsă pe porţiuni importante, gazdele au controlat prima repriză, când au marcat prin Adi Popa, dar astralii au replicat în actul secund, prin bosniacul Krpic, aflat la primul gol în Casa Liga 1.

Trupa lui Ilie Poenaru a ratat o şansă de a-şi consolidat un loc de play-off, dar după golul de 1-0 au căzut inexplicabil, iar adversarii au ratat o sumedenie de ocazii, care pe lângă golul înscris le-ar fi putut aduce victoria.

• Rezerve: M. Popa - Canadija, Sousa, Wuthrich, Jovanovic, Lamanje, Răduţ, Merloi, Krpic

Minutul 68: GOL ASTRA! Krpic marchează pentru prima dată în Casa Liga 1. Atacantul bosniac restabileşte egalitatea, după o pasă excelentă a lui Mihai Răduţ. care a surprins defensiva celor de la Clinceni.

Minutul 65: Wuthrich driblează doi fundaşi, râmâne singur cu portarul, dar finalizează extrem de slab.

Minutul 58: Krpic are o şansă bună de a egala, dar trage din poziţie ideală în spatele lui Gardoş.

Minutul 43: GOL ACADEMICA! Adi Popa prinde un şut violent, din vole, şi îl lasă spectator pe Lazar.

Minutul 20: Cordea bate bine un corner de pe dreapta, dar Raul Rusescu nu poate împinge mingea în poartă.

Gazdele sunt în prezent pe locul 6, iar în cazul unui succes ar urca două poziţii mai sus şi astfel şi-ar putea consolida aproape definitiv prezenţa în play-off.

În schimb, cei de la Astra sunt pe locul 10, au un o serie de rezultate excelente, băieţii lui Eugen Neagoe vin după o victorie în Cupă cu Ripensia Timişoara şi două în campionat, cu Poli Iaşi şi Dinamo, însă au mari probleme în vestiar, din cauza arestării patronului Ioan Nicolae şi a incertitudinilor financiare.

Ioan Niculae a fost condamnat la 5 ani de închisoare, astfel că de echipa de fotbal Astra trebuie să se ocupe altcineva. Potrivit ultimelor informaţii, clubul va ”intra pe mâna” fiicei omului de afaceri, Adina Niculae, până când acesta va fi eliberat.

Ioan Niculae (66 de ani), patronul celor de la Astra, a fost condamnat, joi, la cinci ani de închisoare cu executare. Decizia în Dosarul Interagro este una definitivă! În primă fază, cel mai bogat patron din Casa Liga 1 a primit o pedeapsă de trei ani şi jumătate de închisoare, dar procurorii DNA au făcut recurs şi au cerut pedeapsa maximă. Iar judecătorii au dispus condmnarea la cinci ani de închisoare.