Laszlo Balint, dezamăgit de modul în care a pierdut la Sibiu. ”În tenis se numesc greşeli neforţate” Laszlo Balint, dezamăgit de modul în care a pierdut la Sibiu. ”În tenis se numesc greşeli neforţate”
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Monica Niculescu nu a reuşit să treacă de primul tur la Madrid, în proba de dublu Monica Niculescu nu a reuşit să treacă de primul tur la Madrid, în proba de dublu
Campioana UBT Cluj şi vicecampioana CSM Oradea, victorii în primul meci din semifinalele Ligii Naţionale Campioana UBT Cluj şi vicecampioana CSM Oradea, victorii în primul meci din semifinalele Ligii Naţionale
VIDEO | Hermannstadt - Petrolul 2-0. Sibienii sunt lideri în play-out VIDEO | Hermannstadt - Petrolul 2-0. Sibienii sunt lideri în play-out
Lăcrămioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de la Belgrd, în cadrul categoriei 54 de kilograme Lăcrămioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de la Belgrd, în cadrul categoriei 54 de kilograme

Adi Mutu, criticat după remiza cu Germania! Panduru: "Ne-a fost frică. Am obţinut ce ne-am propus: să nu pierdem"

România U21 Publicat de Andrei Ionascu pe 30 mar 2021

Echipa naţională de tineret a României a fost eliminată în faza grupelor la Campionatul European de tineret din Ungaria şi Slovenia, deşi nu a pierdut niciun meci. În ultima partidă, ‘tricolorii‘ au remizat cu Germania, scor 0-0, la Budapesta. Selecţionerul Adrian Mutu a fost criticat de către Basarab Panduru pentru tactica defensivă, într-un meci în care trebuia să câştigăm pentru a ne califica.

Germania şi Ţările de Jos s-au calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de tineret, graţie golaverajului. Au fost trei echipe cu câte 5 puncte, inclusiv România.

Germania a dominat jocul cu România, raportul ocaziilor de gol fiind 15-6 (3-2 şuturi pe poartă), iar cel al posesiei mingii 61-39%.

România a avut o bară în minutul 5, prin Măţan. În minutul 72, Nmecha a ratat un penalty pentru echipa germană. În minutul 90, Pieper a nimerit bara transversală cu o lovitură de cap.

"Am avut senzaţia că nu vrem să pierdem meciul ăsta. Nu ne ajută rezultatul de egalitate. Îmi pare rău de primele două meciuri, în care am arătat fotbal. Am impresia că ne-a fost frică de Germania, deşi n-am văzut de mult timp aşa jucători rudimentari. Nu ştiu dacă meritam, poate trebuia să pierdem. Din minutul 5 n-am mai avut nicio ocazie, ei au avut penalty. Am obţinut ce ne-am propus, ne-am dus cu trei mijlocaş închizători pentru că am vrut să nu pierdem. Asta am vrut de la început, să nu pierdem!

Noi voiam ca Olanda să facă egal cu Ungaria? Asta am vrut noi? Nu ştiu ce am aşteptat noi, dar faptul că noi jucăm cel mai important meci cu trei închizători mă face să cred că n-am vrut să pierdem. Cei mai buni trei jucători au fost rezervă", a spus Basarab Panduru la Telekom Sport.