VIDEO | Sheffield - Burnley 1-4. Oaspeţii câştigă duelul suferinţei şi speră la salvarea de la retrogradare VIDEO | Sheffield - Burnley 1-4. Oaspeţii câştigă duelul suferinţei şi speră la salvarea de la retrogradare
George Puşcaş, decisiv pentru Bari, în duelul cu echipa lui Marius Marin George Puşcaş, decisiv pentru Bari, în duelul cu echipa lui Marius Marin
Pârvu, sincer după eşecul cu Poli Iaşi: ”Nu este doar Tavi Vâlceanu în echipă, el ne-a scos în mai multe meciuri!”

Echipa masculină de sabie juniori a României este vicecampioană mondială Echipa masculină de sabie juniori a României este vicecampioană mondială
Emmanuel Macron va juca miercuri un meci de fotbal în scop caritabil Emmanuel Macron va juca miercuri un meci de fotbal în scop caritabil
VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 0-1, în direct la Prima Sport 1! Milanov deschide scorul VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 0-1, în direct la Prima Sport 1! Milanov deschide scorul

Apărarea, punctul nevralgic al CFR-ului în mandatul lui Şumudică. Dulca: "Fundaşii centrali contează foarte mult. Nu formează încă o echipă"

CFR Cluj Publicat de Andrei Ionascu pe 11 aug 2021

CFR Cluj a fost învinsă de Young Boys Berna în manşa retur din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, scor 3-1, şi a fost eliminată din competiţie, după 1-1 în tur. La emisiunea ‘Fotbal Look’ de la Look Sport+, Cristi Dulca a declarat că defensiva este marea problemă a campioanei României, iar unitatea grupului lipseşte în mandatul lui Marius Şumudică.

La Berna, în direct pe Prima TV şi pe www.primaplay.ro, CFR Cluj a deschis scorul în minutul 4, prin Billel Omrani. Young Boys Berna a replicat cu trei reuşite până la pauză (Siebatcheu 23’, 42’, Ngamaleu 25’). Alexandru Păun a fost eliminat de la CFR Cluj în minutul 63.

CFR Cluj va juca în play-off-ul pentru grupele Europa League, cu Steaua Roşie Belgrad. Meciurile vor avea loc pe 19 august, la Belgrad, şi pe 26 august, la Cluj-Napoca.

“CFR-ul a început foarte bine jocul, exact cum s-a întâmplat şi în meciul tur. Am marcat, apoi am avut o ocazie mare prin Păun, am făcut presing avansat, am încercat să construim. Însă din minutul 23 au fost 20 de minute de coşmar, în care s-au marcat trei goluri pe greşeli personale şi colective. După eliminarea lui Păun, n-au mai avut forţă şi calificarea a fost pierdută. Nu vreau să cred că la 1-0 păreau mulţumiţi, pentru că un meci ţine 94-95 de minute. Probabil e vorba şi de pregătirea fizică, să nu poţi face presing. Dacă nu s-a calificat, nu e pregătită pentru nivelul ăsta.

Cuplul de fundaşi centrali contează foarte mult şi mi s-au părut nesiguri, au făcut greşeli. Pe faza de atac nu se mai văd combinaţiile cum erau înainte. Dacă e să analizăm schimbările multe de la CFR, nu formează încă o echipă. Am mai zis, linia de fund e cea mai importantă, trebuie să se cunoască între ei. Cestor n-a jucat mai multe luni, Bouhenna e nou la echipă”, a spus Cristi Dulca, în cadrul emisiunii ‘Fotbal Look’ de la Look Sport+.