E gata! Cine va arbitra Universitatea Craiova - Rapid

Dennis Man, pe urmele lui Mutu! Colosul câştigător de Champions League a pus oferta pe masă: ”A fost coleg cu el şi va intermedia negocierile!”

NEWS ALERT | Universitatea Craiova pierde un om de bază pentru derby-ul cu Rapid NEWS ALERT | Universitatea Craiova pierde un om de bază pentru derby-ul cu Rapid
Cerut cu insistenţă la Dinamo, Mircea Lucescu a bătut palma! Lovitură mare anunţată

ULTIMĂ ORĂ | Partida Dinamo - Petrolul se va juca cu spectatori în tribune ULTIMĂ ORĂ | Partida Dinamo - Petrolul se va juca cu spectatori în tribune
Tenis de masă: Bernadette Szocs s-a calificat în sferturi la WTT Champions Incheon 2024. Elisabeta Samara s-a oprit în optimi Tenis de masă: Bernadette Szocs s-a calificat în sferturi la WTT Champions Incheon 2024. Elisabeta Samara s-a oprit în optimi

Barcelona – Getafe 5-2. Messi face „dubla”, iar catalanii se apropie din nou de lider

La Liga Publicat pe 23 apr 2021
Barcelona s-a impus fără probleme pe teren propriu, 5-2 cu Getafe, rezultat care o aduce la cinci puncte de liderul Atletico.

Nici nu trecuseră 10 minute când Messi a deschis spectacolul, după o pasă de la Busquets, iar catalanii conduceau cu 1-0 din minutul 8.
Patru minute mai târziu, Getafe reuşsea să egaleze, după ce francezul Lenglet a trimis în propria poartă.

Însă catalanii au încheiat în forţă prima repriză. Mai întâi, au revenit în avantaj, din minutul 28, dar cu largul concurs al neinspiratului Chakla, care şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor cu un autogol. Messi a stabilit rezultatul primei reprize, din minutul 33, 3-1 pentru Barcelona.

În repriza secundă, Getafe a reuşit să reintre în joc din minutul 69, când Unal a transformat o lovitură de pedeapsă pe care tot el o obţinuse. A fost însă doar o iluzie că oaspeţii ar putea obţine ceva, iar ultimul cuvânt l-au avut tot catalanii. Araujo a fost cel care a securizat victoria echipei „blaugrana”, cu trei minute înainte de final, pentru ca în minutele suplimentare să marcheze şi Griezmann, care a stabilit rezultatul partidei.

După acest succes, Barcelona face 68 de puncte şi se apropie la 5 puncte de liderul Atletico şi la 2 de Real. Totuşi, catalanii au cu un meci mai puţin jucat decât cele două echipe din Madrid, iar în cazul în care vor câştiga restanţa se vor apropia la doar două puncte de lider şi vor întrece în clasament pe Real.