Xabi Alonso ar putea avea stradă cu numele său la Leverkusen Xabi Alonso ar putea avea stradă cu numele său la Leverkusen
NEWS ALERT | Prima reacţie din Giuleşti după şedinţa de astăzi NEWS ALERT | Prima reacţie din Giuleşti după şedinţa de astăzi
E gata! Cine o va pregăti pe Rapid până la finalul sezonului E gata! Cine o va pregăti pe Rapid până la finalul sezonului
Lovitură spectaculoasă pregătită de un club din Superligă! Simona Halep ar putea intra în fotbal Lovitură spectaculoasă pregătită de un club din Superligă! Simona Halep ar putea intra în fotbal
Vivi Răchită a dezvăluit trei episoade halucinante de pe vremea ”Cooperativei”! ”Cu pistol pe masă” Vivi Răchită a dezvăluit trei episoade halucinante de pe vremea ”Cooperativei”! ”Cu pistol pe masă”
VIDEO | Flacăra Olimpică a fost aprinsă VIDEO | Flacăra Olimpică a fost aprinsă

Bayern Munchen - Augsburg 5-2. Campioana Germaniei îşi respectă blazonul şi în ultima etatpă. Lewandowski a depăşit recordul lui Muller

Bundesliga Publicat de Daian Cutu pe 22 mai 2021

Bayern Munchen, vechea şi noua campioană a Germaniei a încheiat sezonul cu un succes categoric, cu scorul de 5-2, în faţa celor de la Augsburg. Partida s-a văzut în direct pe Look Sport.

Bavarezii au tranşat totul încă din prima repriză, când au intrat la cabine cu scorul de 4-0, graţie golurilor marcate de: Gouweleeuw (9-autogol), Gnabry (23), Kimmich (33), Coman (43).

Cei de la Augsburg au avut o tresărire de orgoliu şi au marcat de două ori consecutiv, prin Hahn (67) şi Niederlechner (72).

Nou record de goluri în Bundesliga

Partida a avut o miză uriaşă pentru Robert Lewandowski. Polonezul din atacul lui Bayern avea nevoi de un gol, pentru a ajunge la 41 de goluri stagionale şi a depăşi astfel recordul lui Gerd Muller. Performanţa a fost bifată în minutul 90.

Bayern: Neuer (c) - Pavard, Boateng, Hernandez, Davies - Kimmich, Alaba - Gnabry, Müller, Coman - Lewandowski

Augsburg: Gikiewicz - Gumny, Oxford, Gouweleeuw (c), Pedersen - Caligiuri, Gruezo, Benes, Hahn - Richter, Niederlechner