VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami
Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul
VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League
VIDEO | Sepsi - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ardelenii, obligaţi să câştige pentru a se apropia de lider VIDEO | Sepsi - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ardelenii, obligaţi să câştige pentru a se apropia de lider
Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!” Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!”
Giovanni Becali a anunţat marea lovitură din fotbalul românesc: ”A semnat!”

Campionat relansat! CFR Cluj - Craiova 2-3. Ardelenii au revenit de la 0-2, dar Cicăldău a adus victoria pe final

CFR Cluj Publicat pe 28 iun 2020

S-a jucat întra-adevăr ca şi într-un adevărat derby al Casa Liga 1. Universitatea Craiova a reuşit să relanseze lupta la titlu, după victoria din Gruia, contra celor de la CFR, care nu au mai pierdut pe teren propriu de aproape doi ani.

Oltenii au început tare, iar Koljic a marcat în minutul 9, cu un şut superb din afara careului, care l-a surprins pe Arlauskis. Iar mai apoi Nistor şi acelaşi Koljic au fost aproape de a majora scorul. CFR a revenit în meci şi a început să ameninte poarta lui Pigliacelli, care nu a dat semne de slăbiciune. Cea mai mare ocazie i-a aparţinut lui Itu, care a trimis în bara transversală.

A doua repriză a debutat din nou cu Craiova la cârmă, care a dus scorul la 2-0, prin Mihăilă, care a fost servit impecabil de Ivan, după un contraatac ca la carte, defensiva lui Dan Petrescu fiind prinsă pe picior greşit. Totuşi, meciul s-a relansat în doar 9 minute. Deac a micşorat ecartul, cu un şut imparabil expediat de lângă Bancu. Iar acelaşi Deac a centrat pentru Vinicius, care a restabilit egalitatea.

Meciul părea că se întreaptă spre remiză, CFR fiind la cârmă fără să atace consistent, iar craiovenii stăteau mai mult în apărare. Surpriza s-a produs în minutul 89, când Cicăldău l-a ridiculizat pe Camora, care a avut o partidă foarte modestă în această seară. Prelungirile nu au mai adus nimic, deşi Traore a avut câteva incursiuni.

CFR rămâne lider în Casa Liga 1, cu 36 de puncte, însă Craiova se apropie la doar o lungime şi astfel relansează lupta la titlu, care părea aproape încheiată.

------------------------------------------------------------------

CFR - U Craiova 2-3 (Deac 60, Vinicius 70 / Koljic 10, Mihăilă 56, Cicâldău 88), LIVE pe Look Plus

LIVE TEXT:

Minutul 88: Cicâldău relansează campionatul. Opreşte mingea de lângă Camora şi trage cu un uşor efect, care îl păcăleşte pe Arlauskis.

Minutul 84: Manea are o ocazie bună. Dar şutul său este prins de Pigliacelli în doi timpi.

Minutul 83: Dan Petrescu vede cartonaşul galben pentru proteste.

Minutul 81: Dublă schimbare la olteni. Vătăjelu în locul lui Vlădoiu şi Cosic în locul lui Bălaşa.

Minutul 74: Încă o schimbare la Craiova. Bărbuţ intră în locul lui Ivan.

Minutul 71: Gustavo  îi ia locul lui Nistor.

Minutul 70: Vinicius aduce egalarea cu o lovitură de cap şi ajunge la 4 goluri în acest campionat. Trupa lui Dan Petrescu reuşeşte remontada.

Minutul 60: Deac trage imparabil de lângă Bancu şi face 2-1. Ardelenii reintră în meci.

Minutul 59: Petrilă intră în locul lui Itu, iar Rondon îl substituie pe Djokovic.

Minutul 56: După un contraatac şcoală, Mihăilă face 2-0, servit impecabil de Andrei Ivan.

Minutul 52: Bălaşa vede cartonaşul galben, după ce îl loveşte cu cotul din săritură pe Omrani.

Minutul 45+3: Pauză!

Minutul 39: Bălaşa trimite un nou şut periculos, după un corner, dar acelaşi Arlauskis salvează.

Minutul 38: Burcă face o greşeală mare, iar Koljic îi fură mingea, care a fost blocat în ultimul moment de Arlauskis.

Minutul 31: Schimbare prematură la CFR Cluj. Dan Petrescu îl înlocuieşte pe Costache cu Păun.

Minutul 28: Cea mai mare ocazie de până acum a ardelenilor. Itu trimite cu capul în bara transversală, un balon care ar fi intrat mai mult ca sigur, Pigliacelli fiind bătut.

Minutul 21: Pigliacelli respinge spectaculos lovitura de cap a lui Djokovic.

Minutul 17: CFR dă semne de revenire. Costache trimite peste poartă cu capul, din centrarea lui Itu.

Minutul 13: Nistor este la un pas de a majora scorul. Şutul său de la 20 de metri este salvat de Arlauskis.

Minutul 10: GOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Lansat excelent, Elvir Koljic şutează perfect de la 25 de metri, cu dreptul la colţul lung, iar Arlauskis nu poate interveni. 1-0 pentru olteni, al patrulea gol în acest play-off pentru atacantul bosniac.

Minutul 3: Nicuşor Bancu are o şansă bună, dar şutul trece peste poartă.

Minutul 2: Arlauskis respinge un şut slab al lui Ivan.

Minutul 1: A început partida!

Despărţite de patru puncte în acest moment, CFR şi Craiova sunt în faţa unui meci de "6 puncte".

Ambele formaţii au un parcurs perfect după reluarea sezonului, cu câte două victorii, iar Dan Petrescu şi Cristiano Bergodi vor să-şi prelungească perioada de invincibilitate.

CFR Cluj nu a primit gol în partidele cu FCSB şi Botoşani, însă Craiova a arătat bine din punct de vedere ofensiv, iar bosniacul Elvir Koljic e în mare formă, cu trei reuşite în cele două meciuri jucate după reluarea campionatului.

• CFR Cluj - Craiova, LIVE pe Look Plus, duminică, de la 20:00.