David Puicea, calificat în finala juniorilor la sărituri, de pe locul 5 David Puicea, calificat în finala juniorilor la sărituri, de pe locul 5
Sorana Cîrstea va înfrunta liderul mondial pentru un loc în optimi la Madrid Sorana Cîrstea va înfrunta liderul mondial pentru un loc în optimi la Madrid
Jucătorul din Superliga comparat cu „Pippo” Inzaghi: „Are nişte calităţi excepţionale” | VIDEO EXCLUSIV Jucătorul din Superliga comparat cu „Pippo” Inzaghi: „Are nişte calităţi excepţionale” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Laszlo Balint, dezamăgit de modul în care a pierdut la Sibiu. ”În tenis se numesc greşeli neforţate” Laszlo Balint, dezamăgit de modul în care a pierdut la Sibiu. ”În tenis se numesc greşeli neforţate”
Monica Niculescu nu a reuşit să treacă de primul tur la Madrid, în proba de dublu Monica Niculescu nu a reuşit să treacă de primul tur la Madrid, în proba de dublu

Ce-a fost asta?! VIDEO | Dortmund - Hoffenheim 0-4. Haaland & Co au fost inexistenţi. Kramaric a marcat toate golurile

Bundesliga Publicat de Daian Cutu pe 27 iun 2020

Deşi a avut aproape toţi jucătorii de bază, Borussia Dortmund a suferit o înfrângere usturătoare pe teren propriu, contra celor de la Hoffenheim, scor 4-0.

Andrek Kramaric a avut o prestaţie fabuloasă, reuşind să marcheze toate cele 4 goluri, câte două în fiecare repriză. Croatul a deshis scorul în minutul 8, cu un şut care l-a prins pe portarul Burki pe picior greşit, posibil şi din cauza soarelui, care a bătut puternic asupra porţii. Al doilea gol a venit din pasa lui Skov, după o fază la care defensiva lui Dortmund a fost depăşită.

Actul secund a mers pe acelaşi tipar. Kramaric a făcut 3-0, în minutul 47, fiind lansat impecabil de Bebou. După doar două minute, atacantul a punctat din penalty, iar scorul a luat proporţii uriaşe. Recitalul s-a terminat în minutul 70, când fotbalistul a fost schimbat cu Bruun Larsen.

Dortmund termină campionatul pe locul secund, la distanţă de 13 puncte faţă de Bayern Munchen, care a câştigat al optulea titlu consecutiv în Bundesliga. În schimb, Hoffenheim după galopul de sănătate de azi încheie pe locul 6, trecând de Wolfsburg şi obţinând biletele pentru viitorul sezon de Europa League.

Dortmund: Burki – Balerdi (65 Raschl), Hummels, Piszczek (70 Schulz) – Guerreiro (46 Sancho), Witsel, Brandt, Morey – Hazard (46 Hakimi), Haaland, Reyna (65 Zagadou).

Hoffenheim: Baumann – Posch, Grillitsch, Hubner (83 Bicakcic) – Skov (70 Zuber), Samassekou (83 Nordtveit), Rudy, Kaderabek – Bebou, Kramaric (70 Bruun Larsen), Dabbur (56 Baumgartner).

Rezultatele etapei:

• Augsburg - RB Leizpig  0-1 (Werner 28)
  • Werder Bremen - Koln 6-1 (Osako 22 şi 58, Rashika 27, Fullkrug 30, Klaassen 55, Sargent 68 / Drexler 62)
  • Dortmund - Hoffenheim 0-4 (Kramaric 8, 30, 48 şi 50)
  • Eintracht Frankfurt - Paderborn 3-1 (Rode 9, Silva 33, Dost 52 / Dragher 55)
  • Freiburg - Schalke 4-0 (Waldschmidt 20 şi 57, Schmid 32, Holer 46)
  • Bayern Leverkusen - Mainz 1-0 (Volland 2)
  • Borussia Monchengladbach - Hertha Berlin 1-0 (Hofmann 7)
  • Union Berlin - Dusseldorf 1-0 (Ujah 27)