Tenis de masă: Bernadette Szocs s-a calificat în sferturi la WTT Champions Incheon 2024. Elisabeta Samara s-a oprit în optimi Tenis de masă: Bernadette Szocs s-a calificat în sferturi la WTT Champions Incheon 2024. Elisabeta Samara s-a oprit în optimi
Vestea momentul în fotbalul românesc! Internaţionalul român, direct la un grand din Bundesliga: ”Oferta a fost este pe masă!”

Antrenorul lui Leicester, demis după o aventură cu o jucătoare Antrenorul lui Leicester, demis după o aventură cu o jucătoare
Blestemul accidentărilor continuă la FCSB! „Roş-albaştri” au mai pierdut un jucător important înaintea partidei cu Farul Blestemul accidentărilor continuă la FCSB! „Roş-albaştri” au mai pierdut un jucător important înaintea partidei cu Farul
Novak Djokovic nu ştie încă numele viitorului său antrenor: ”Nu am o idee precisă şi nu ştiu dacă va exista vreunul!”

Anunţul momentului vine din Spania: „Haaland va juca pentru Barcelona” Anunţul momentului vine din Spania: „Haaland va juca pentru Barcelona”

Ce FeRicire! CFR Cluj câştigă cu Celtic şi se califică în stil de mare echipă în primăvara europeană

Video Publicat pe 12 dec 2019

CFR Cluj s-a impus în ultimul meci din grupa E, 2-0 cu Celtic Glasgow, în direct pe Look Plus. Campionii României avea trei variante pentru a se califica în 16-imile Europa League. O victorie sau chiar o remiză i-ar fi calificat automat pe ardeleni, care mai aveau şi o a treia variantă. Astfel, „vişiniii” puteau obţine biletele pentru primăvara europeană chiar şi în cazul unei înfrângeri, însă pentru asta Lazio ar fi trebuit să nu câştige deplasarea din Franţa, cu Rennes.

Campionii României au început mai bine, dar scoţienii au ajuns primii la finalizare, însă Griffiths nu i-a pus mari probleme lui Arlauskis (minutul 17). Replica CFR-ului nu s-a lăsat deloc aşteptată şi a venit doar un minut mai târziu. Traore l-a văzut excelent pe Omrani, dar francezul CFR-ului l-a făcut mare pe portarul Gordon. Treptat, scoţienii au reuşit să echilibreze jocului, însă fără să le dea emoţii clujenilor.

Tot băieţii lui Dan Petrescu au început mai bine în partea secundă, când Traore a marcat, dar golul său a fost anulat. Însă după mai puţin de două minute, CFR avea să deschidă scorul, în minutul 48, dintr-o fază fixă. Deac a executat un corner, iar Burcă a apărut excelent la finalizare şi a trimis cu capul imparabil. Şi tot Ciprian Deac a ratat o ocazie uriaşă, în minutul 51, când Gordon a intervenit din nou salvator pentru scoţieni.

Trupa din Gruia a dat lovitura în minutul 70, la o fază de toată frumuseţea, care a pornit de pe partea stângă, cu o centrare excelentă trimisă de Culio. Mingea a ajuns la Deac, iar acesta a recentrat perfect în faţa porţii, de unde Djokovic a reluat fără nicio speranţă pentru bravul Gordon.

Acelaşi Deac putea face 3-0 şi închide meciul, cu 12 minute înainte de final, însă Gordon a fost din nou senzaţional şi a reuşit să evite un nou gol. Până la final a mai fost ocazia imensă a lui Traore, în minutele suplimentare, rezolvată tot de Gordon, iar meciul s-a încheiat în final cu 2-0, iar cele două echipe se califică în 16-imile Europa League.

În celălalt meci al grupei E, Rennes a învins-o pe Lazio cu 2-0, cu goluri semnate de Joris Gnagnon, în minutele 31 şi 87.