Copenhaga întoarce soarta dublei cu Basaksehir şi merge mai departe în Europa League. Skrtel şi Clichy, făcuţi şah-mat. VIDEO

Europa League Publicat pe 5 aug 2020

Copenhaga s-a calificat în sferturile Europa League. După eşecul din tur cu 0-1, împotriva turcilor de la Basaksehir, în returul disputat acasă s-a impus la scor, cu 3-0. Danezii au deschis repede scorul, iar la pauză aveau 1-0.

Copenhaga a marcat încă din minutul 4, prin Wind. Acesta a punctat din plonjon, cu capul, după o centrare din dreapta a mijlocaşului Varela. Imediat după pauză, la şapte minute după începerea reprizei secunde, Wind a marcat din lovitură de pedeapsă, acordată de arbitru după un henţ. Acesta a transformat cu emoţii, după ce balonul a muşcat din bara din dreapta.

Emoţiile calificării au fost spulberate cu 30 de minute înainte de final. Danzeii au dus la capăt un contraatac şcoală, finalizat de Falk, după o înlănţuire de numai două pase. Atacurile celor de la Copenhaga au continuat, dar nu au reuşit să mai marcheze. Turcii au terminat partida cu un singur şut pe poartă.

Copenhaga: Johnsson – Varela, Nelsson, Bjelland, Boilesen – Mudrazija, Zeca – Biel, Wind, Falk – Sorensen

Basaksehir: Gunok – Caicara, Epureanu, Skrtel, Clichy – Kahveci, Topal, Tekdemir – Crivelli, Ba, Visca