Mesaj pentru Horia Tecău Mesaj pentru Horia Tecău
Un arbitru de scaun bulgar a primit interdicţie pe viaţă pentru încălcări legate de corupţie Un arbitru de scaun bulgar a primit interdicţie pe viaţă pentru încălcări legate de corupţie
VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj
Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri
"Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV "Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV
Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen

Cornel Dinu, discurs tăios după eşecul CFR-ului în Elveţia. "Diferenţa a fost mare de tot. Am scăpat uşor, puteam să ne ducem la un 7-1"

CFR Cluj Publicat de Andrei Ionascu pe 11 aug 2021

CFR Cluj a fost învinsă de Young Boys Berna în manşa retur din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, scor 3-1, şi a fost eliminată din competiţie, după 1-1 în tur. Cornel Dinu a remarcat diferenţa foarte mare dintre cele două echipe şi numărul mare de ocazii create de către campioana Elveţiei.

La Berna, în direct pe Prima TV şi pe www.primaplay.ro, CFR Cluj a deschis scorul în minutul 4, prin Billel Omrani. Young Boys Berna a replicat cu trei reuşite până la pauză (Siebatcheu 23’, 42’, Ngamaleu 25’). Alexandru Păun a fost eliminat de la CFR Cluj în minutul 63.

Young Boys Berna şi-a creat 19 ocazii de gol, iar raportul şuturilor pe poartă a fost 7-2 pentru elveţieni.

CFR Cluj va juca în play-off-ul pentru grupele Europa League, cu Steaua Roşie Belgrad. Meciurile vor avea loc pe 19 august, la Belgrad, şi pe 26 august, la Cluj-Napoca.

"M-am îngrozit de diferenţa de mobilitate, de alură, de ţinută, de concepţie de joc. Diferenţa a fost mare de tot, mi-a fost milă de noi că am ajuns unde am ajuns cu fotbalul. Cu excepţia a două situaţii, în prima repriză au fost vreo şase situaţii de a marca ale celor de la Young Boys Berna. Ritmul de joc al lor a fost pe acorduri Wagneriene, ne-au depăşit din toate punctele de vedere. Mi-era jenă că am ajuns la o asemenea diferenţă. O echipă care după câteva etape este pe locul patru în Elveţia. Concepţional, în aşezare, în mobilitate, au fost peste noi. Sunt crescuţi în academiile reale din Elveţia.

Există o anumită interpretare, nu pot să găsesc scuze, prin faptul că Şumudică ne-a anunţat o mare surpriză. A încercat pressing vreo şapte minute şi jumătate, după care nu a mai contat în joc. A fost un pressing care nu a contat, pentru că individual, în ocuparea terenului, în mişcare, în duelurile corporale, pentru că acest antrenor cu nume de mare compozitor, a evitat duelurile. Singurul duel a fost pe final, al lui Alibec. Suntem dezgustător de departe în ceea ce priveşte calitatea jocului. Am scăpat uşor, puteam să ne ducem la un 7-1. Ce jucăm noi e un fel de camping, lucru dovedit de prestaţia CFR-ului, care cu siguranţă va câştiga campionatul acesta, pentru că nu are cu cine să se lupte. Ce pot să spun este că aş remarca diferenţa asta fantastică între ce fac aceşti jucători prin campionatul intern şi ce se întâmplă când joacă împotriva unei echipe de mâna a doua din Europa", a spus Cornel Dinu, pentru Telekom Sport.

Rezumatul meciului Young Boys Berna - CFR Cluj 3-1