VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj
Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri
"Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV "Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV
Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen
VIDEO | Farul - CFR Cluj 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Munteanu, gol de mare rafinament VIDEO | Farul - CFR Cluj 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Munteanu, gol de mare rafinament
”E un punct cât o victorie”. Aniversare fericită pentru Marius Măldărăşanu ”E un punct cât o victorie”. Aniversare fericită pentru Marius Măldărăşanu

Craioveanu, moderat în privinţa şanselor la victorie cu FCSB ale Craiovei. ”Suntem un pic favoriţi, eram mult mai favoriţi dacă se juca meciul cu public”

CS Universitatea Craiova Publicat de Daian Cutu pe 9 iul 2020

Gică Craioveanu (52 de ani), fostul mare fotbalist al Universităţii Craiova este de părere că oltenii pot câştiga contra FCSB, deşi ultimele întâlniri direct nu au ieşit tocmai bine.

Acesta are încrede totală în trupa lui Bergodi, care este lider în Casa Liga 1, cu un punct peste CFR Cluj. Însă a subliniat absenşa publicului, care a reprezentat mereu un avatanj al Craiovei.

„Suntem un pic favoriţi, eram mult mai favoriţi dacă se juca meciul cu public, fiindcă să ai 30 de mii de fiare în spate nu e uşor pentru adversar, publicul era uriaş, mai ales când nu erau momente bune. Ce mă intereseză este să facem toată Oltenia fericită şi chiar un sfert din ţară, fiindcă suntem una dintre cele mai iubite echipe. Dacă nu mă blochează guvernul spaniol, vreau să vin la meci. Nu e OK ca o echipă cu atâţia fani să joace cu stadionul gol, parcă eşti şi tu gol ca fotbalist, mie nu mi s-a întâmplat ca jucător şi am jucat două decenii, nici la amicale nu era aşa. E atipic, nu e normal. Avem o dinamică bună, echipa are încredere, antrenorul pare că ştie ce vrea şi am încredere, numai că FCSB este o echipă care ne-a creat tot timpul probleme, nu ştiu de ce. Au moralul ăsta cu noi, e posibil să fie un complex, chiar dacă am avut echipă mai bună. Sunt echipe care nu pot să bată anumiţi adversari. Mie mi s-a întâmplat cu Sociedad, la Barcelona şi pe Bernabeu, e greu să schimbi traiectoria asta negativă. Va fi un meci special. E imposibil să te concentrezi 90 de minute, dar şi adversarul are atuuri, are motivaţie, mai ales cu noi. Mă preocupă că avem multe ocazii şi ratăm mult, dar echipa este într-o dinamică senzaţională, cred că Bergodi a citit bine jocul. Nu mă gândesc la campionat, chiar dacă suntem acolo, ci la meciul de duminică. Am furat asta de la Simeone, „partido a partido”. Jocul nostru a fost mereu unul bun şi sper, în nebunia mea, să fim campioni, dar nu mă gândesc decât la următorul meci. M-am pus de multe ori în capul lui Bergodi, ce aş face la meciul următor, ce formulă, ce sistem şi de multe ori nu ştiu, sunt multe lucruri de pus la punct la meciul acesta. I-aş motiva în schimb, cu ce spunea nea Imi Jenei, „Pe ei şi la casierie!”. Mi-e indiferent cine dă gol, pot să dea şi Man sau Tănase în proprie poartă, numai să batem”, a declarat Craioveanu, într-o intervenţie la Oltenia TV.