Spectacolul Lord of the Dance se pregăteşte de o nouă sală plină pe 21 mai, la Bucureşti Spectacolul Lord of the Dance se pregăteşte de o nouă sală plină pe 21 mai, la Bucureşti
”Ne gândim doar la victorie”. Elias Charalambous vrea să încheie lupta la titlu în derby-ul cu Rapid ”Ne gândim doar la victorie”. Elias Charalambous vrea să încheie lupta la titlu în derby-ul cu Rapid
Adrian Mutu, ofertat de liderul unui campionat! Unde ar putea ajunge tehnicianul Adrian Mutu, ofertat de liderul unui campionat! Unde ar putea ajunge tehnicianul
Doi jucători ai Corvinului Hunedoara sunt doriţi în Superliga Doi jucători ai Corvinului Hunedoara sunt doriţi în Superliga
Zinedine Zidane revine! A bătut palma cu noua echipă şi mai rămâne doar să semneze contractul Zinedine Zidane revine! A bătut palma cu noua echipă şi mai rămâne doar să semneze contractul
Vincenzo Italiano a sărutat o jurnalistă după un gol al Fiorentinei la meciul cu Viktoria Plzen, din Conference League Vincenzo Italiano a sărutat o jurnalistă după un gol al Fiorentinei la meciul cu Viktoria Plzen, din Conference League

Cristina Neagu a vrut să taxeze "aroganţa" echipei din Râmnicu Vâlcea! "Am jucat la superlativ"

Handbal Publicat de Andrei Ionascu pe 6 mar 2021

CSM Bucureşti a câştigat meciul din deplasare cu SCM Râmnicu Vâlcea, scor 33-24, în manşa tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin. În direct pe Look Sport+, Cristina Neagu a avut o evoluţie excelentă şi a înscris 13 goluri. Liderul echipei naţionale s-a declarat deranjată de “aroganţa” din tabăra adversă şi a avut o motivaţie suplimentară din acest motiv.

Prima repriză a fost echilibrată, iar CSM Bucureşti a condus la pauză cu 13-12. În repriza a doua, gazdele au fost de nerecunoscut, iar CSM Bucureşti a controlat jocul.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a partidei, cu 13 goluri din 17 aruncări. Pentru CSM Bucureşti s-au mai remarcat Barbara Lazovic (7 goluri), Carmen Martin (4) şi Siraba Dembele (4).

Meciul retur va avea loc peste o săptămână, în Sala Polivalentă din Bucureşti.

"Cred că am demonstrat şi acum două săptămâni că ne-am pregătit foarte bine împotriva lor, în campionat. Astăzi cred că am jucat la superlativ, de la prima jucătoare la ultima. Cred că diferenţa de scor reflectă diferenţa între noi şi Vâlcea în acest moment.

Cred că au fost câteva faze de apărare la rând, am dat câteva goluri mai rapide, m-am uitat pe tabelă şi nu mi-am dat seama. Încrederea noastră a crescut foarte mult, am început să ne apărăm din ce în ce mai bine. Grubisic a apărat nişte mingi importante şi am ajuns la această diferenţă foarte mare de scor.

Vâlcea a fost mereu foarte încrezătoare împotriva noastră, aş spune chiar un pic arogantă în unele dintre confruntări. Noi am venit aici să câştigăm, să rezolvăm calificarea din primul meci. Sigur, trebuie să tratăm meciul retur cu seriozitate. Este o diferenţă destul de liniştitoare, dar vrem să câştigăm şi acasă.

Este o ‘dublă’ foarte importantă pentru noi, ne dorim să mergem mai departe în Liga Campionilor, să ajungem în Final 4. Unitatea de grup şi atitudinea au făcut diferenţa. Perioada Oltchim va rămâne în sufletul meu, a fost poate cea mai bună perioadă din istoria acestui club din Vâlcea. Am rămas prietenă cu mulţi dintre fani, oameni cunoscători de handbal", a spus Cristina Neagu.

Învingătoarea din această ‘dublă’ va întâlni în sferturile de finală ale Ligii Campionilor câştigătoarea din duelul ŢSKA Moscova - Krim Mercator Ljubljana. În tur, echipa slovenă s-a impus cu 25-20 pe teren propriu.