Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV

Cupa poate salva sezonul lui Dinamo! Reacţia lui Uhrin după calificarfea în semifinale şi jucătorul remarcat

Cupa României Publicat pe 4 mar 2020

Dinamo a învins-o pe Academica Clinceni, marţi aseară, în "Ştefan cel Mare", scor 1-0, într-un meci din faza sferturilor de finală din Cupa României. Unicul gol al partidei a fost marcat de Deian Sorescu, în minutul 83.

La final, Dusan Uhrin s-a declarat mulţumit de faptul că Dinamo rămâne în cursă pentru îndeplinirea singurului obiectiv rămas în acest sezon: câştigarea Cupei României, ceea ce ar fi sinonim cu participarea în viitoarea ediţie a Europa League.

Uhrin l-a remarcat pe Fabbrini la final, precizând că italianul a fost "cheia meciului".

"Sunt fericit, pentru că meciul a fost greu şi noi am câştigat. Suntem în obiectiv. Clinceniul a jucat defensiv şi a încercat contraatacul, chiar au avut câteva ocazii. Per total am jucat bine, mai ales că ultima dată am pierdut împotriva lor. Am fost puţin nervoşi, dar le-am spus să rămână calmi, până marcăm, iar până la urmă am reuşit acest lucru.

Nu au fost diferite meciurile din ultimele zile, doar scorul a fost diferit. Ultimul meci, în prima repriză am jucat bine, în repriza a doua am jucat prost. Acum Fabbrini a jucat mult mai bine şi cred că el a fost cheia meciului. În meciul precedent nu l-am văzut atât de activ în zona ofensivă.

A fost o presiune, dar nu vreau să am haos la echipă. Este foarte greu într-o asemenea atmosferă ca băieţii mei să se pregătească pentru un asemenea meci. Le-am zis că situaţia mea e ok, suporterii ne-au susţinut. Sper să o facă în continuare, mai ales că ei ne-au înţeles mereu situaţia. Eu vreau să iau presiunea de pe jucători, pentru că pentru ei este foarte complicat. Eu sunt obişnuit cu presiunea. Nu vreau ca ei să aibă această presiune asupra lor, ci doar să se concentreze pe fotbal. Asta contează”, a declarat tehnicianul lui Dinamo după meci.