VIDEO | UTA - Oţelul Galaţi 3-1. Trupa lui Dorinel Munteanu a fost făcută KO la Arad VIDEO | UTA - Oţelul Galaţi 3-1. Trupa lui Dorinel Munteanu a fost făcută KO la Arad
Guvernul spaniol va superviza federaţia de fotbal până la noi alegeri Guvernul spaniol va superviza federaţia de fotbal până la noi alegeri
Jucătorul cerut cu insistenţă la Campionatul European: „Nu există atacant român peste el” Jucătorul cerut cu insistenţă la Campionatul European: „Nu există atacant român peste el”
Franţa anunţă un bilanţ de 31 de persoane grav rănite pe şantierele Jocurilor Olimpice Franţa anunţă un bilanţ de 31 de persoane grav rănite pe şantierele Jocurilor Olimpice
Florin Răducioiu a dat verdictul despre Dinamo: ”Sunt sigur de asta. Au pierdut nişte puncte incredibile!”

CFR Cluj nu se joacă! Un titular de la FCSB e dorit pentru ca Dan Petrescu să facă un super lot CFR Cluj nu se joacă! Un titular de la FCSB e dorit pentru ca Dan Petrescu să facă un super lot

Dortmund se împiedică la Freiburg şi pierde contactul cu podiumul. Oaspeţii au luat două goluri în 3 minute şi au 3 înfrângeri în ultimele 4 meciuri

Bundesliga Publicat pe 6 feb 2021

Borussia Dortmund a fost învinsă de Freiburg, în deplasare, cu scorul de 2-1, într-un meci din etapa a 20 din Bundesliga.

După o repriză albă, lipsită de evenimente majore, gazdele au deschis scorul, în minutul 49. Mijlocaşul sud-coreean Woo-Yeong Jeong l-a învins atunci pentru prima oară pe portarul Hitz. Dortmund a acuzat şocul şi curând a primit al doilea gol.

Trei minute mai târziu, francezul Jonathan Schmid majora diferenţa de pe tabelă, iar situaţia devenea cu adevărat complicată pentru Borussia Dortmund.

Oaspeţii au marcat şi ei o dată, dar le-a fost insuficient pentru a reuşi ceva. Haaland i-a pasat decisiv lui Moukoko, iar acesta a redus din diferenţă, în minutul 76. Totuşi, Dortmund a fost nevoită să se încline şi a ajuns la trei înfrângeri în ultimele patru meciuri.

În clasament, Borussia Dortmund este abia a şasea, cu 32 de puncte. Bayern, cu 48 de puncte, este lider, urmată de Leipzig (41) şi Wolfsburg (38). Freiburg este în acest moment pe locul 8, cu 30 de puncte.

Echipe:
Freiburg: Müller - Günter, Lienhart, Schlotterbeck, Schmid (Kübler, 85.) - Jeong (Haberer, 70.), Santamaria, Höfler, Günter, Grifo - Demirovic (Petersen, 70.), Höler

Dortmund: Hitz - Can, Akanji, Hummels, Guerreiro - Brandt (Bellingham, 46.), Delaney (Dahoud, 60.) - Sancho, Reus (Moukoko, 60.), Reyna (Reinier, 70.) - Haaland