Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren
Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt" Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt"
Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua
VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou
Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină

EURO 2020 | Italia - Anglia este marea finală! Anglia a învins Danemarca după prelungiri şi este în premieră în finala unui Campionat European

EURO 2020 Publicat pe 8 iul 2021

Italia – Anglia este finala EURO 2020! Anglia a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Danemarca, scor 2-1, pe Wembley, în faţa a peste 50.000 de spectatori.

A fost o victorie meritată pentru Anglia, raportul ocaziilor de gol fiind 21-7 pentru englezi, care au avut şi posesie a mingii de aproape 60%.

Anglia ajunge în premieră în finala unui Campionat European. Anglia n-a mai ajuns în ultimul act al unui turneu final din 1966, când a câştigat Cupa Mondială. Este cea mai mare diferenţă de ani între două finale pentru o echipă europeană, în istoria celor două competiţii (Cupa Mondială şi Campionatul European).

După reuşita din minutul 104, Harry Kane l-a egalat pe Gary Lineker în fruntea clasamentului celor mai buni marcatori ai Angliei la turneele finale (Cupa Mondială şi Campionatul European), cu 10 goluri.

Căpitanul Angliei are 4 goluri la EURO 2020, la fel ca Romelu Lukaku, Emil Forsberg şi Karim Benzema. Cristiano Ronaldo şi Patrik Schick au câte 5 goluri marcate.

Finala EURO 2020, Italia – Anglia, este programată duminică, 11 iulie, de la ora 22:00, pe arena Wembley din Londra.

Italia şi Anglia n-au pierdut niciun meci la EURO 2020. Anglia a primit un singur gol, în timp ce Italia a primit trei goluri şi a avut nevoie de lovituri de departajare în semifinala cu Spania.

Anglia are un palmares de 8 victorii, 8 egaluri şi 11 înfrângeri în faţa Italiei. Exceptând meciurile amicale, ultima confruntare importantă a fost la Cupa Mondială din 2014, în faza grupelor, când Italia s-a impus cu 2-1.

La EURO 2012, Italia a eliminat Anglia în faza sferturilor de finală, după executarea loviturilor de departajare.

Anglia - Danemarca 2-1 (Kjaer - autogol 39', Kane 104' / Damsgaard 30'), la Londra

• Anglia (4-2-3-1): Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Rice (Henderson 95'), Phillips – Sterling, Mount (Foden 95'), Saka (Grealish 69') (Trippier 106') – Kane (cpt).
  • Danemarca (3-4-3): Schmeichel – Vestergaard (Wind 105'), Kjaer (cpt), Christensen (Andersen 79') – Maehle, Delaney (Jensen 88'), Hojbjerg, Stryger (Wass 67') – Braithwaite, Dolberg (Poulsen 67'), Damsgaard (Norgaard 67').

Rezerve neutilizate:

Anglia: Ramsdale, Johnstone – Rashford, Mings, Coady, Sancho, James, Bellingham. Selecţioner: Gareth Southgate.

Danemarca: Lossl, Ronnow – Skov, Jorgensen, Skov Olsen, Cornelius. Selecţioner: Kasper Hjulmand.

Min. 120: S-a încheiat meciul! Anglia merge în finala EURO 2020!

Min. 106: A început repriza a doua de prelungiri! Schimbare în echipa Angliei: a ieşit Grealish, a intrat Trippier.

*Harry Kane l-a egalat pe Gary Lineker în fruntea clasamentului celor mai buni marcatori ai Angliei la turneele finale (Cupa Mondială şi Campionatul European), cu 10 goluri.

Min. 105+3: S-a încheiat prima repriză de prelungiri.

Min. 105: Schimbare în echipa Danemarcei! A ieşit Vestergaard, a intrat Wind.

Min. 104: GOL pentru Anglia! 2-1! Harry Kane a ratat lovitura de la 11 metri, dar a înscris ulterior. Portarul Schmeichel a respins mingea în faţă, iar căpitanul Angliei a fost pe fază.

Min. 103: Penalty pentru Anglia! Sterling a căzut un careu, după un contact cu Maehle. Arbitrul olandez Makkiele a dictat lovitură de la 11 metri, iar sistemul VAR a confirmat decizia.

Min. 95: Dublă schimbare în echipa Angliei! Au ieşit Rice şi Mount, au intrat Henderson şi Foden.

Min. 94: Ocazie mare pentru Anglia! Harry Kane a primit o pasă în careu şi a şutat către colţul lung, dar portarul Schmeichel a avut o nouă intervenţie excelentă.

Min. 91: A început prima repriză de prelungiri! Nicio schimbare în cele două echipe.

Min. 90+6: S-a încheiat timpul regulamentar! Finalista va fi decisă după două reprize de prelungiri şi eventual lovituri de departajare.

Min. 88: Încă o înlocuire pentru Danemarca! A ieşit Delaney, a intrat Jensen.

Min. 79: Schimbare în echipa Danemarcei! A ieşit Andreas Christensen, accidentat, şi a intrat Joachim Andersen.

Min. 74: Anglia a cerut penalty, pentru un presupus fault asupra lui Harry Kane. Faza a fost analizată în camera VAR, dar jocul a continuat.

Min. 69: Prima înlocuire în echipa Angliei! A ieşit Bukayo Saka, a intrat Jack Grealish.

Min. 67: Trei schimbări în echipa Danemarcei! Au ieşit Stryger Larsen, Damsgaard şi Dolberg, au intrat Wass, Poulsen şi Norgaard.

Min. 55: Ocazie imensă pentru Anglia! În urma unei lovituri libere, Maguire a trimis o lovitură de cap perfectă, dar portarul Schmeichel a intervenit în ultimul moment şi a respins mingea cu palma.

Min. 49: Cartonaş galben pentru Harry Maguire, pentru o lovitură cu cotul! Simon Kjaer primeşte îngrijiri medicale.

Min. 46: A început repriza a doua! Nicio schimbare în cele două echipe.

*Mikkel Damsgaard a înscris primul gol din lovitură liberă directă de la EURO 2020!

Min. 45+1: S-a încheiat prima repriză! 1-1! A fost o partidă echilibrată pe Wembley, contrar aşteptărilor.

Min. 39: GOL pentru Anglia! 1-1! Este autogolul lui Simon Kjaer, căpitanul danezilor, care a încercat să blocheze o centrare a lui Saka. Mingea ar fi ajuns la Raheem Sterling.

Min. 38: Ocazie imensă pentru Anglia! Sterling a primit mingea în careu, în poziţie ideală, dar a şutat în portarul Schmeichel.

Min. 30: GOOOL Danemarca! 0-1! A înscris Mikkel Damsgaard, cu un şut senzaţional din lovitură liberă de la 20 de metri.

Min. 25: Ocazie pentru Danemarca! Damsgaard a şutat periculos de la marginea careului, iar mingea s-a dus pe lângă vinclul porţii.

*Sunt 50.000 de spectatori pe arena 'Wembley' din Londra!

*Anglia a câştigat 14 dintre ultimele 16 meciuri jucate pe arena Wembley din Londra, reuşind să înscrie 44 de goluri şi să primească doar 4 goluri. Singura înfrângere a venit în faţa Danemarcei (0-1), în octombrie 2020, în Liga Naţiunilor.

*La 19 ani şi 305 zile, Bukayo Saka este cel mai tânăr fotbalist englez care este titular într-un meci din semifinalele unui turneu final (Campionat European sau Cupa Mondială).

Min. 15: În primul sfert de oră, ambele echipe au fost prudente. Anglia a avut o posesie superioară, dar nu şi-a creat o ocazie clară.

UPDATE 22:00 A început meciul! Înaintea fluierului de start, danezii au primit un tricou al Angliei cu numele lui Christian Eriksen, alături de autografele tuturor jucătorilor englezi.

UPDATE 21:00 Atmosferă de meci mare pe Wembley! Jucătorii au luat contact cu gazonul.

UPDATE 18:20 Raheem Sterling şi Harry Kane sunt cei mai buni marcatori ai Angliei la EURO 2020, cu câte 3 goluri. Pentru Danemarca, cele mai multe goluri au fost înscrise de către Kasper Dolberg (3 goluri), Joakim Maehe (2) şi Yussuf Poulsen (2).

UPDATE 18:00 Ultima confruntare din Anglia şi Danemarca la un turneu final a fost la Cupa Mondială din 2002, iar englezii s-au impus cu 3-0. Rio Ferdinand, Michael Owen şi Emile Heskey au înscris în Japonia.

Anglia este neînvinsă la acest Campionat European şi, mai mult, nu a încasat vreun gol până acum, nici în faza grupelor, nici în optimi şi nici în sferturile de finală ale competiţiei. În precedentul meci de la turneul final, Anglia a obţinut cea mai categorică victorie.

S-a impus cu 4-0 contra Ucrainei, în urma golurilor lui Kane, de două ori, Maguire şi Henderson. Din acest motiv, datorită parcursului de până acum, Anglia este văzută drept favorită în confruntarea cu Danemarca.

Parcursul Angliei la EURO:

• vs. Croaţia 1-0 (grupe)
  • vs. Scoţia 0-0 (grupe)
  • vs. Cehia 1-0 (grupe)
  • vs. Germania 2-0 (optimi)
  • vs. Ucraina 4-0 (sferturi)

Danezii au început greu EURO, cu două eşecuri, însă s-au reglat pe parcurs şi au obţinut trei victorii la rând. În sferturi, Danemarca a avut noroc de o împerechere destul de uşoară, cu Cehia, de care nu a trecut însă foarte uşor. A învins la limită, cu 2-1.

Parcursul Danemarcei la EURO:

• vs. Finlanda 0-1 (grupe)
  • vs. Belgia 1-2 (grupe)
  • vs. Rusia 4-1 (grupe)
  • vs. Ţara Galilor 4-0 (optimi)
  • vs. Cehia 2-1 (sferturi)

Anglia şi Danemarca s-au întâlnit ultima dată în Liga Naţiunilor, în 2020. Au fost în aceeaşi grupă. Turul, din Danemarca, s-a terminat la egalitate, 0-0, în timp ce în retur, în Anglia, scorul a fost 1-0 pentru nordici, în urma unui gol semnat de Christian Eriksen, de la 11 metri.

Echipele probabile:

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Rice, Henderson, Shaw - Mount, Kane, Sterling
Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard - Wass, Hojbjerg, Delaney, Maehle - Braithwaite, Dolberg, Damsgaard