Ultima oră
LIVE TEXT | România - Noua Zeelandă 0-0, scor lacare suntem eliminaţi. Şansă mare a lui Marin! Coreea de Sud se distrează cu Honduras LIVE TEXT | România - Noua Zeelandă 0-0, scor lacare suntem eliminaţi. Şansă mare a lui Marin! Coreea de Sud se distrează cu Honduras
EXCLUSIV | Încă o echipă din România ia exemplul lui Dinamo: "Intră în insolvenţă pe 4 august!" EXCLUSIV | Încă o echipă din România ia exemplul lui Dinamo: "Intră în insolvenţă pe 4 august!"
JO 2020, Box | Claudia Nechita s-a oprit în sferturile de finală JO 2020, Box | Claudia Nechita s-a oprit în sferturile de finală
JO 2020, Atletism | Alex Wilson a fost suspendat pentru dopaj şi nu poate participa la Tokyo JO 2020, Atletism | Alex Wilson a fost suspendat pentru dopaj şi nu poate participa la Tokyo
Florin Prunea contestă un transfer făcut de Becali: "O deziluzie! Nu are ce căuta la o echipă de top din România" Florin Prunea contestă un transfer făcut de Becali: "O deziluzie! Nu are ce căuta la o echipă de top din România"
Salariul cu care Becali l-a convins pe Vinicius şi ce bonusuri are în contract veteranul brazilian Salariul cu care Becali l-a convins pe Vinicius şi ce bonusuri are în contract veteranul brazilian

Euro 2020 | Rezultate, programul complet şi traseul până în finală. Italia – Spania, prima semifinală

EURO 2020 Publicat pe 3 iul 2021
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38209/20241091/1/euro-20201.jpg

EURO 2020 se dispută între 11 iunie şi 11 iulie 2021, iar cele mai bune 24 de echipe ale continentului se vor lupta pentru trofeul suprem.

  • Trăieşte serile EURO 2020 pe Look Sport+! Analizăm toate meciurile Campionatului European la Euro Center, zi de zi, de la 21:00;

Ne aşteaptă 51 de meciuri disputate în 11 oraşe gazdă din Europa, printre care se numără şi Bucureştiul, unde au fost programate trei meciuri din Grupa C, dar şi o partidă din optimile de finală.

  • Oraşele gazdă de la Euro 2020: Roma, Baku, Copenhaga, Sankt Petersburg, Amsterdam, Bucureşti, Londra, Glasgow, Sevilla, Munchen, Budapesta;

PROGRAM ŞI REZULTATE EURO 2020

Aici vei găsi programul meciurilor de la EURO 2020, toate rezultatele, dar şi clasamentele celor şase grupe.

Primele două echipe din fiecare grupă se califică în optimi, iar lor li se vor alătura şi cele mai bune 4 echipe clasate pe locul 3 din cele 6 grupe. Astfel, 16 din cele 24 de formaţii aliniate la start vor juca în fazele eliminatorii.

  • Programul fazelor eliminatorii

Optimi EURO 2020 - program şi rezultate

26 iunie
Optime 1: Ţara Galilor – Danemarca 0-4
Optime 2: Italia – Austria 0-0 (2-1 după prelungiri)

27 iunie
Optime 3: Olanda – Cehia 0-2
Optime 4: Belgia – Portugalia 1-0

28 iunie
Optime 5: Croaţia –Spania 3-3 (3-5 după prelungiri) 
Optime 6: Franţa – Elveţia 3-3 (6-7 după 11 metri)

29 Iunie
Optime 7: Anglia - Germania 2-0 
Optime 8: Suedia – Ucraina 1-1 (1-2 după prelungiri) 

Sferturi EURO 2020 - program şi rezultate

2 iulie
Sfert 1:  Elveţia - Spania 1-1 (1-3, la penalty-uri)
Sfert 2: Belgia – Italia 1-2 (22:00, Munchen)


3 iulie
Sfert 3: Cehia – Danemarca (19:00, Baku)
Sfert 4: Anglia – Ucraina (22:00, Sankt Petersburg)

Semifinale EURO 2020 - program şi rezultate

6 iulie, 22:00
Semifinală 1: Italia – Spania (Londra)

7 iulie, 22:00
Semifinală 2: Câştigătoarea sfert 4 – Câştigătoarea sfert 3 (Londra)

11 iulie, 22:00
Finala (Londra)

Finala Euro 2020

Finala EURO 2020 se va disputa la Londra, pe arena Wembley, fiind programată pe 11 iulie 2021, de la 22:00.


Clasament Grupa A Euro 2020

  1. Italia - 9 puncte (7-0) -calificată-
  2. Ţara Galilor - 4 puncte (3-2) -calificată-
  3. Elveţia - 4 punct (4-5)
  4. Turcia - 0 puncte (1-8)

Program şi rezultate Grupa A EURO 2020

Etapa 1:
Turcia – Italia 0-3 (11 iunie, stadionul Olimpico din Roma) 
Ţara Galilor – Elveţia 1-1 (12 iunie, stadionul olimpic din Baku)

Etapa 2:
Turcia – Ţara Galilor 0-2 (16 iunie, stadionul olimpic din Baku)
Italia – Elveţia 3-0 (16 iunie, stadionul Olimpico din Roma)

Etapa 3:
Elveţia – Turcia 3-1 (20 iunie, stadionul olimpic din Baku)
Italia – Ţara Galilor 1-0 (20 iunie, stadionul Olimpico din Roma)

Clasament Grupa B Euro 2020

  1. Belgia - 9 puncte (7-1) -calificată-
  2. Danemarca- 3 puncte (5-4) -calificată-
  3. Finlanda - 3 puncte (1-3)
  4. Rusia - 3 puncte (2-7)

Program şi rezultate Grupa B EURO 2020

Etapa 1:
Danemarca – Finlanda 0-1 (Parken Stadium - Copenhaga, 12 iunie)
Belgia – Rusia 3-0 (Stadionul Sankt Petersburg - Sankt Petersburg, 12 iunie)

Etapa 2:
Finlanda – Rusia 0-1 (Stadionul Sankt Petersburg - Sankt Petersburg, 16 iunie)
Danemarca – Belgia 1-2 (Parken Stadium – Copenhaga, 17 iunie)

Etapa 3:
Finlanda – Belgia 0-2 (Stadionul Sankt Petersburg - Sankt Petersburg, 21 iunie)
Rusia – Danemarca 1-4 (Parken Stadium – Copenhaga, 21 iunie)

Clasament Grupa C Euro 2020

  1. Olanda - 9 puncte (8-2) -calificată-
  2. Austria - 6 puncte (4-3) -calificată-
  3. Ucraina - 3 puncte (4-5)
  4. Macedonia de Nord - 0 puncte (2-8)

Program şi rezultate Grupa C EURO 2020

Etapa 1:
Austria – Macedonia de Nord 3-1 (Arena Naţională, 13 iunie)
Olanda - Ucraina 3-2 (”Johan Cruyff Arena” din Amsterdam, 13 iunie)

Etapa 2:
Ucraina – Macedonia de Nord 2-1 (Arena Naţională, 17 iunie)
Olanda - Austria 2-0 (”Johan Cruijff Arena” din Amsterdam, 17 iunie)

Etapa 3:
Macedonia de Nord – Olanda 0-3 (”Johan Cruijff Arena” din Amsterdam, 21 iunie)
Ucraina - Austria 0-1 (Arena Naţională, 21 iunie)

Clasament Grupa D Euro 2020

  1. Anglia - 7 puncte (2-0)
  2. Croaţia - 4 puncte (4-3)
  3. Cehia - 4 puncte (3-2)
  4. Scoţia - 1 punct (1-5)

Program şi rezultate Grupa D EURO 2020

Etapa 1:
Anglia - Croaţia 1-0 (Wembley, 13 iunie)
Scoţia - Cehia 0-2 (Hampden Park, 14 iunie)

Etapa 2:
Croaţia - Cehia 1-1 (Hampden Park, 18 iunie)
Anglia - Scoţia 0-0 (Wembley, 18 iunie)

Etapa 3:
Croaţia - Scoţia 3-1 (Hampden Park, 22 iunie)
Cehia - Anglia 0-1 (Wembley, 22 iunie)

Clasament Grupa E Euro 2020

  1. Suedia - 7 puncte (4-2)
  2. Spania - 5 puncte (6-1)
  3. Slovacia - 3 puncte (2-7)
  4. Polonia - 1 punct (4-6)

Program şi rezultate Grupa E EURO 2020

Etapa 1:
Polonia Slovacia 1-2(Stadionul Sankt Petersburg - Sankt Petersburg, 14 iunie)
Spania – Suedia 0-0 (Estadio La Cartuja - Sevilla, 14 iunie)

Etapa 2:
Suedia – Slovacia 1-0 (Stadionul Sankt Petersburg - Sankt Petersburg, 18 iunie)
Spania – Polonia 1-1 (Estadio La Cartuja - Sevilla, 19 iunie)

Etapa 3:
Suedia – Polonia 2-2 (Stadionul Sankt Petersburg - Sankt Petersburg, 23 iunie)
Slovacia – Spania 0-5 (Estadio La Cartuja - Sevilla, 23 iunie)

Clasament Grupa F Euro 2020

1. Franţa - 5 puncte (4-3)
2. Germania - 4 puncte (6-5)
3. Portugalia - 4 puncte (7-6)

4. Ungaria - 2 puncte (3-6)

Program şi rezultate Grupa F EURO 2020

Etapa 1:
Ungaria - Portugalia 0-3 (15 iunie, Puskas Arena, Budapesta)
Franţa – Germania 1-0 (15 iunie, Allianz Arena, Munchen)
 
Etapa 2
Ungaria – Franţa 1-1 (19 iunie, Puskas Arena, Budapesta)
Portugalia – Germania 2-4 (19 iunie, Allianz Arena, Munchen)

Etapa 3
Portugalia – Franţa 2-2 (23 iunie, Puskas Arena, Budapesta)
Germania – Ungaria 2-2 (23 iunie, Allianz Arena, Munchen)


Clasamentul locurilor 3 de la EURO 2020 (primele 4 echipe se califică în optimi):

  1. Portugalia - 4 p (7-6)
  2. Cehia - 4 p (3-2)
  3. Elveţia - 4 p (4-5)
  4. Ucraina - 3 p (4-5)
  5. Finlanda - 3 p (1-3)
  6. Slovacia - 3 p (2-7)  

Cum se face departajarea în grupe la EURO 2020, în caz de egalitate de puncte.

Vor fi luate în calcul următoarele criterii, dacă două sau mai multe echipe vor încheia grupele cu acelaşi număr de puncte:

  • 1. Rezultatele directe;
  • 2. Golaveraj general în grupă;
  • 3. Număr total de goluri marcate în grupă;
  • 4. Număr total de victorii în grupă;
  • 5. Dacă, la finalul timpului regulamentar din ultima rundă a grupelor, două echipe aflate în duel direct pe teren sunt la egalitate (conform tuturor criteriilor de mai sus), iar scorul este egal, se trece direct la executarea penalty-uri-lor.
  •  6. Număr total de “puncte disciplinare” în grupă
            Un punct pentru un singur cartonaş galben;
            Trei puncte pentru cartonaş roşu, fie direct, sau luat din al doilea galben;
          Patru puncte pentru un cartonaş roşu direct, după ce jucătorul avea deja un galben.
  • 7. Locul general în calificările pentru turneul final EURO 2020, clasament disponibil aici.


Departajarea echipelor clasate pe locul 3 în fiecare grupă:

  •     Număr de puncte obţinute în grupe;
  •     Golaveraj;
  •     Goluri marcate;
  •     Victorii obţinute în grupă;
  •     Număr de “puncte disciplinare” încasate în faza grupelor (vezi explicaţia mai sus);
  •     Locul general în calificările pentru turneul final EURO 2020.

Programul meciurilor de la EURO 2020 pe zile:

11 iunie
Grupa A: Turcia – Italia (22:00, Roma)

12 Iunie
Grupa A: Ţara Galilor – Elveţia (16:00, Baku)
Grupa B: Danemarca – Finlanda (19:00, Copenhaga)
Grupa B: Belgia – Rusia (22:00, Sankt Petersburg)

13 iunie
Grupa D: Anglia – Croatia (16:00, Londra)
Grupa C: Austria – Macedonia de Nord (19:00, Bucureşti)
Grupa C: Ţările de Jos – Ucraina (22:00, Amsterdam)

14 iunie
Grupa D: Scoţia – Cehia (16:00, Glasgow)
Grupa E: Polonia – Slovacia (19:00, Sankt Petersburg)
Grupa E: Spania – Suedia (22:00, Sevilla)

15 iunie
Grupa F: Ungaria – Portugalia (19:00, Budapesta)
Grupa F: Franţa – Germania (22:00, Munchen)

16 iunie
Grupa B: Finlanda – Rusia (16:00, Sankt Petersburg)
Grupa A: Turcia – Ţara Galilor (19:00, Baku)
Grupa A: Italia – Elveţia (22:00, Roma)

17 iunie
Grupa C: Ucraina – Macedonia de Nord (16:00, Bucureşti)
Grupa B: Danemarca – Belgia (19:00, Copenhaga)
Grupa C: Ţările de Jos – Austria (22:00, Amsterdam)

18 iunie
Grupa E: Suedia – Slovacia (16:00, Sankt Petersburg)
Grupa D: Croatia – Cehia (19:00, Glasgow)
Grupa D: Anglia – Scoţia (22:00, Londra)

19 iunie
Grupa F: Ungaria – Franţa (16:00, Budapesta)
Grupa F: Portugalia – Germania (19:00, Munich)
Grupa E: Spania – Polonia (22:00, Sevilla)

20 iunie
Grupa A: Italia – Ţara Galilor (19:00, Roma)
Grupa A: Elveţia – Turcia (19:00, Baku)

21 iunie
Grupa C: Macedonia de Nord – Ţările de Jos (19:00, Amsterdam)
Grupa C: Ucraina – Austria (19:00, Bucureşti)
Grupa B: Rusia – Danemarca (22:00, Copenhaga)
Grupa B: Finlandaa – Belgia (22:00, Sankt Petersburg)

22 iunie
Grupa D: Cehia – Anglia (22:00, Londra)
Grupa D: Croatia – Scoţia (22:00, Glasgow)

23 iunie
Grupa E: Slovacia – Spania (19:00, Sevilla)
Grupa E: Suedia – Polonia (19:00, Sankt Petersburg)
Grupa F: Germania – Ungaria (22:00, Munchen)
Grupa F: Portugalia v Franţa (22:00, Budapesta)

26 iunie
Optime 1: Locul 2 din grupa A – Locul 2 din grupa B (19:00, Amsterdam)
Optime 2: Locul 1 din grupa A – Locul 2 din grupa C (22:00, Londra)

27 iunie
Optime 3: Locul 1 din grupa C – Cel mai bun loc 3 din grupele D/E/F (19:00, Budapesta)
Optime 4: Locul 1 din grupa B – Cel mai bun loc 3 din grupele A/D/E/F (22:00, Sevilla)

28 iunie
Optime 5: Locul 2 din grupa D – Locul 2 din grupa E (19:00, Copenhaga)
Optime 6: Locul 1 din grupa F – Cel mai bun loc 3 din grupele A/B/C (22:00, Bucureşti)

29 Iunie
Optime 7: Locul 1 din grupa D – Locul 2 din grupa F (19:00, Sankt Petersburg)
Optime 8: Locul 1 din grupa E – Cel mai bun loc 3 din grupele A/B/C/D (22:00, Glasgow)

2 iulie
Sfert 1: Câştigătoare optime 6 – Câştigătoarea optime 5 (19:00, Sankt Petersburg)
Sfert 2: Câştigătoare optime 4 – Câştigătoare optime 2 (22:00, Munchen)

3 iulie
Sfert 3: Câştigătoarea optime 3 – Câştigătoarea optime 1 (19:00, Baku)
Sfert 4: Câştigătoarea optime 8 – Câştigătoarea optime 7 (22:00, Roma)

6 iulie, 22:00
Semifinală 1: Câştigătoarea sfert 1 – Câştigătoarea sfert 2 (Londra)

7 iulie, 22:00
Semifinală 2: Câştigătoarea sfert 4 – Câştigătoarea sfert 3 (Londra)

11 iulie, 22:00
Finala (Londra)

 

Meciurile jucate la Bucureşti la EURO 2020

Naţional Arena va fi gazda a trei partide din Grupa C a Euro 2020, din care fac parte Olanda, Ucraina, Austria şi Macedonia de Nord, echipă aflată la prima participare din istorie la un turneu final.

Din păcate, nu vom avea şansa să vedem "Portocala Mecanică" la Bucureşti, în condiţiile în care şi Amsterdam e oraş gazdă al Euro 2020, iar olandezii vor juca pe teren propriu cele trei partide din grupă.
Astfel, pe Naţional Arena se vor disputa următoarele trei meciuri din Grupa C:

    Austria - Macedonia de Nord, 13 iunie 2021, de la 19:00;
    Ucraina - Macedonia de Nord, 17 iunie 2021, de la 16:00;
    Ucraina - Austria, 21 iunie 2021, de la 19:00;

O echipă uriaşă vine la Bucureşti la Euro 2020

Cea mai interesantă confruntare disputată pe Naţional Arena la Campionatul European va fi partida din fazele eliminatorii, mai exact meciul din optimi care va aduce faţă în faţă Locul 1 din Grupa F cu Locul 3 din grupele A, B sau C.

În condiţiile în care Grupa F este cea mai puternică de la EURO 2020, cu Franţa, Portugalia, Germania şi Ungaria, avem şanse mari să vedem măcar o echipă de top la lucru pe Naţional Arena.

Meciul din optimi organizat de Bucureşti se dispută pe 28 iunie, de la 22:00.

mail-share icon Email
viewscnt

EURO 2020

Ultimele articole Toate articolele