LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul
Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani
Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte
VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament
Campioana CSM Bucureşti  a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României Campioana CSM Bucureşti a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova

EXCLUSIV | LPF va cere oficial FRF prelungirea sezonului din play-out! Cinci cluburi se opun însă iniţiativei

Superliga Publicat pe 30 iul 2020

• LPF cere prelungirea sezonului până pe 18 august şi disputarea barajului de menţinere/promovare pe 22 august
  • Viitorul, Sepsi, Hermannstadt, Poli Iaşi şi Chindia se opun prelungirii sezonului

LPF va trimite oficial către FRF o cerere de prelungire sezonului din play-out şi amânarea datei de disputare a barajului de menţinere/promovare, însă decizia nu e acceptată de toate cluburile din Casa Liga 1.

Decizia LPF vine în urma discuţiilor purtate cu reprezentanţii cluburilor din Casa Liga 1 şi în dorinţa de a termina sezonul pe teren, amânarea ultimei etape fiind necesară pentru programarea restanţelor din acest sezon.  Dinamo are de disputat 5 restanţe, Chindia şi Hermannstatd au două meciuri în minus, iar Sepsi are o restanţă de disputat.

În mod normal, sezonul ar trebui să se încheie pe 5 august, când au fost programate meciurile din etapa 14 a play-out-ului, ceea ce înseamnă că Dinamo n-ar mai avea când să dispute nici măcar unul din cele cinci meciuri restante.

• LPF ar dori prelungirea play-out-ului până pe 18 august şi disputarea barajului de menţinere/promovare pe 21 august;

Cinci cluburi din play-out nu sunt de acord

Totuşi, din informaţiile Look Sport decizia nu e îmbrăţişată de majoritatea cluburilor din play-out. Nu mai puţin de cinci echipe sunt împotriva prelungirii sezonului.

Este vorba de trei formaţii aflate deasupra liniei retrogradării - Viitorul, Sepsi şi Hermannstadt, dar şi despre Chindia Târgovişte (aflată acum pe ultimul loc şi cu un două meciuri în minus) şi Poli Iaşi (fără restanţe şi aflată pe locul de baraj).