Cristiano Bergodi, după calificarea în semifinalele Cupei României: „Patronul era bucuros!” +ce a zis de primă Cristiano Bergodi, după calificarea în semifinalele Cupei României: „Patronul era bucuros!” +ce a zis de primă
Iacob a ieşit la atac după ce a fost furat de arbitru: „Am fost făcut KO! Trebuia să am sânge!?” Iacob a ieşit la atac după ce a fost furat de arbitru: „Am fost făcut KO! Trebuia să am sânge!?”
VIDEO ǀ Sepsi OSK, prima semifinalistă a Cupei României! VIDEO ǀ Sepsi OSK, prima semifinalistă a Cupei României!
Robert Lewandowski ar putea primi Balonul de Aur! Ce a declarat redactorul-şef al France Football Robert Lewandowski ar putea primi Balonul de Aur! Ce a declarat redactorul-şef al France Football
Naţionala de fotbal feminin, învinsă categoric de Italia, în ultimul meci din acest an, din cadrul preliminariilor Cupei Mondiale Naţionala de fotbal feminin, învinsă categoric de Italia, în ultimul meci din acest an, din cadrul preliminariilor Cupei Mondiale
S-a aflat! De ce au picat negocierile dintre FRF şi Răzvan Lucescu. Ce sumă trebuia să achite Burleanu S-a aflat! De ce au picat negocierile dintre FRF şi Răzvan Lucescu. Ce sumă trebuia să achite Burleanu

EXCLUSIV ǀ Lucian Rusandu, amendat pentru prestaţia din partida Chindia - FCSB: ”Sunt dezgustat de maniera de arbitraj”

FCSB Publicat pe 2 oct 2021

Lucian Rusandu, arbitrul central al partidei Chindia – FCSB 0-1, a fost aspru amendat de Vasile Miriuţă, pentru modul în care a condus confruntarea. Fostul antrenor al echipelor CFR Cluj sau Hermannstadt crede că Rusandu a avut o ”manieră şmecherească” prin care a condus meciul, scoţând în evidenţă anumite faze.

În primul rând, cea din minutul 8, când Chindia a primit roşu şi a jucat în inferioritate numerică, dar şi o altă fază care l-a avut în prim plan pe Vali Creţu, care, în opinia lui Miriuţă, trebuia să vadă cartonaşul roşu, pentru o reacţie dură la adresa unui adversar.

Chindia a fost îndârjită de eliminarea din minutul 8. Sunt dezgustat de maniera de arbitraj. Să spunem că penalty-ul a fost, dar a fost o eliminare gratuită la Chindia şi a mai fost un cot al lui Creţu unde nu s-a dat nimic. A fost o manieră şmecherească. În a doua repriză arbitrul dădea cartonaşe galbene la mişto, dar o manieră şmecherească. Dacă era 11 la 11 pe teren, poate FCSB nu câştiga”, a spus Miriuţă în emisiunea Fotbal Look, de pe Look Sport+.

FCSB a învins, vineri seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Chindia Târgovişte, într-un meci din etapa a 11-a din Casa Liga 1, în care a marcat din penalti la ultima fază a jocului. În minutul 8, de la Chindia a fost eliminat Kocic.

FCSB a marcat prin Budescu, în minutul 90+7, dintr-un penalti acordat pentru un henţ în careu.

• Chindia: Căbuz – T. Căpuşă (Ioniţă ’85), Celea, Iacob, Dinu (Corbu ’10) – Dulca, Kocic – D. Popa, C. Şerban, Popadiuc – Florea (Martac ’79).  Antrenor: Emil Săndoi
  • FCSB: A. Vlad – V. Creţu (Haruţ ’87), Vinicius, Miron, Radunovic – Ov. Popescu (Oaidă ’81), Şut (Budescu ’46), Olaru – Cordea, Keşeru (V. Gheorghe ’70), I. Stoica. Antrenor: Edward Iordănescu