EXCLUSIV | "Ţin la el, l-am antrenat, dar e golul lui!". Miriuţă a găsit vinovatul pentru reuşita lui Hora, dar şi un motiv pentru forma proastă a CFR-ului

Superliga Publicat pe 22 nov 2020

Vasile Miriuţă (52 de ani) consideră că Bălgrădean a greşit la golul decisiv marcat de Ioan Hora în minutul 75 al meciului CFR - UTA 0-1. Fost antrenor în Gruia, Miriuţă ştie de unde pleacă lipsa de formă a ardelenilor.

"Ţin la Pufi, mi-e drag, l-am antrenat, dar, din păcate, e golul lui azi", a declarat Miriuţă, la Fotbal Look, completat de Daniel Stanciu: "Te aştepţi mult mai mult de la Bălgrădean, vorbeam despre înlocuitorii lui Tătăruşanu....CFR a avut un sprijin extraordinar din partea lui Arlauskis, făcea diferenţa".

Pentru cel poreclit "Tati", şicanele dintre conducere şi Petrescu reprezintă unul dintre motivele care au dus CFR-ul la două înfrângeri la rând pe teren propriu pentru prima oară în cinci ani: "În ultimul timp, a fost această incertudine, aceste discuţii care apasă echipa. A fost scandal între ghilimele între conducere şi Petrescu, dar, ca joc, CFR-ul a fost de nerecunoscut. UTA a intrat mai bine în joc, au avut 10-15 minute de presiune. Un joc previzibil al CFR-ului, pase multe în lateral, nu au venit acele centrări pentru Debeljuh. Putem spune că au lipsit Deac şi Vinicius, dar ai avut Rondon, Păun, Pereira, Chipciu şi nu ţi-ai creat nicio ocazie de gol în repriza a doua. UTA a aşteptat bine, palidă, e normal când joci la CFR sau la FCSB să ai o zvâcnire cum au avut-o", a mai spus Miriuţă.