Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Senna, în semn de omagiu, în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Senna, în semn de omagiu, în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna
 LIVE VIDEO | Mioveni - Csikszereda, astăzi, de la 17:00, în direct la Prima Sport 1! Meci crucial în lupta pentru promovare LIVE VIDEO | Mioveni - Csikszereda, astăzi, de la 17:00, în direct la Prima Sport 1! Meci crucial în lupta pentru promovare
VIDEO | Borussia Dortmund - PSG 1-0. Nemţii iau prima opţiune pentru calificarea în finala Ligii Campionilor VIDEO | Borussia Dortmund - PSG 1-0. Nemţii iau prima opţiune pentru calificarea în finala Ligii Campionilor
Victor Piţurcă, deloc impresionat de Florinel Coman. ”Este invizibil! Dispare mult din joc!” Victor Piţurcă, deloc impresionat de Florinel Coman. ”Este invizibil! Dispare mult din joc!”
”M-am decis să nu mai susţin echipa”. Un club din Liga 2 rămâne fără finanţator ”M-am decis să nu mai susţin echipa”. Un club din Liga 2 rămâne fără finanţator
"Au început negocierile cu agentul lui”. Clubul care face tot posibilul să îl aibă pe Risto Radunovic "Au început negocierile cu agentul lui”. Clubul care face tot posibilul să îl aibă pe Risto Radunovic

EXCLUSIV | Vasile Miriuţă elimină o forţă din lupta la titlu: ”Nu poate intra în primele trei. Are nevoie de patru-cinci jucători de top”

Emisiuni Publicat de Răzvan Stîngă pe 11 aug 2023

SuperLiga României propune multe echipe care pot avea pretenţii la primele şase locuri, care vor merge în play-off-ul întrecerii. Printre ele se numără şi Sepsi, dar Vasile Miriuţă nu crede că formaţia din Sfântu Gheorghe poate tinde la mai mult, să spere la un loc pe podium.

Chiar dacă a început promiţător sezonul, Sepsi nu l-a convins pe Vasile Miriuţă că poate intra pe podiumul SuperLigii României. În acest moment, din punctul de vedere al fostului antrenor al CFR-ului, doar Farul, FCSB, CFR Cluj şi Universitatea Craiova pot emite pretenţii la top trei.

Doar atunci când va investi mai mult poate Sepsi să spere la o clasare peste nivelul arătat în stagiunile trecute de SuperLiga.

Sepsi va fi acolo, în play-off, pe locurile 4-5-6. Nu e presiune la Sepsi, jucătorii vor merge în grupa pentru titlu. Nu pot însă să intre în primele trei echipe, sunt acolo FCSB, CFR, Craiova, Farul. E nevoie să mai facă investiţii Sepsi ca să intre în top 3.

Ai nevoie de patru-cinci jucători de top!”, a spus Vasile Miriuţă în emisiunea Fotbal Show, de la Prima Sport 1.

Sepsi, 1-1 cu Aktobe

Sepsi OSK a încheiat la egalitate joi, pe teren propriu, scor 1-1, meciul cu echipa kazahă Aktobe, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Conference League.

Prima repriză de la Sf. Gheorghe a fost una echilibrată, cu ocazii de ambele părţi, însă oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 65, când Samorodov a excutat un corner, iar Elder Santana a găsit un culoar printre Ninaj şi Tudor Băluţă reuşind să înscrie cu o lovitură de cap. Sepsi a replicat prin lovitura de cap a lui Safranko, din minutul 70, prinsă însă de Pokatilovm dar şi cu şutul lui Alimi, din minutul 80.

În minutul 89, Roland Varga – intrat de zece minute - a înscris cu piciorul stâng, din marginea careului şi a adus egalarea, cu cel de-al treilea său gol în această ediţie a cupelor europene.

Scorul final a fost 1-1, iar Sepsi va juca returul la Aktobe, joi, 17 august.

• SEPSI: Niczuly - Ciobotariu, Ninaj, Bălaşa, A. Dumitrescu (R. Varga 80) – N. Păun (Rondon 72), Alimi – M. Ştefănescu, J. Rodriguez (Aganovic 66), C. Matei (I. Gheorghe 80) – Safranko. ANTRENOR: Liviu Ciobotariu
  • AKTOBE:  Pokatilov - Kassym, Iashin, Shamko – China (Gadrani 88), Strumia, Raickovic, Tanzharikov – Baytana (Kenessov 60), Elder Santana (A. Filipovic 88), Samorodov (Bessmertnîi 75). ANTRENOR: Andrey Karpovich