Lăcrămioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de la Belgrd, în cadrul categoriei 54 de kilograme Lăcrămioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de la Belgrd, în cadrul categoriei 54 de kilograme
WADA a numit un procuror independent în cazul celor 23 de înotători chinezi depistaţi pozitiv în 2021 WADA a numit un procuror independent în cazul celor 23 de înotători chinezi depistaţi pozitiv în 2021
Fostul tenisman Boris Becker a scăpat de falimentul personal Fostul tenisman Boris Becker a scăpat de falimentul personal
Tibor Selymes a fost demis şi a răbufnit la adresa preşedintelui. ”El se tot chinuie săracul” Tibor Selymes a fost demis şi a răbufnit la adresa preşedintelui. ”El se tot chinuie săracul”
VIDEO | Hermannstadt - Petrolul 2-0. Sibienii sunt lideri în play-out VIDEO | Hermannstadt - Petrolul 2-0. Sibienii sunt lideri în play-out
”I-am certat un pic pe jucători”. Mircea Rednic şi-a îndeplinit obiectivul la UTA ”I-am certat un pic pe jucători”. Mircea Rednic şi-a îndeplinit obiectivul la UTA

VIDEO | Chindia - CS Mioveni 2-0. Trupa lui Emil Săndoi se impune şi e mare favorită să rămână în Liga 1

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 9 aug 2020

Chindia Târgovişte a câştigat la Ploieşti, în faţa celor de la CS Mioveni, cu scorul de 2-0, partida tur din cadrul barajului de menţinere/promovare în Casa Liga 1. Formaţia lui Emil Săndoi a dominat în mare parte jocul, arătând diferenţa clară dintre cele două eşaloane.

Gazdele au atacat incă din startul meciului, iar deschiderea de scor a venit rapid, prin Ovidiu Bic, care a fost pe fază, la o respingere eronată a celor din Mioveni, la o minge centrată de Yameogo.

Acelaşi Yameogo a fost cel mai activ jucător al primei reprize, însă atacantul Chindiei nu a reuşit să se lipească de gol. Actul secund a fost ceva mai echilibrat, Claudiu Niculescu şi-a montat mai bine elevii la pauză, care au avut câteva acţiuni ofensive, fără finalitate. De marcat, a marcat tot Chindia, prin Ivancic, după o fază care a fost creată de Martac.

La faza imediat următoare, elevii lui Emil Săndoi puteau face 3-0, dar şutul lui Florea s-a dus în bară. Astfel, pentru partida retur, programată miercuri, în direct pe Look Plus, cei de la Mioveni au şanse doar teoretice, după jocul modest practicat în această seară, în care fotbaliştii au arătat că nu pot face efectiv mai mult, în faţa ultimei clasate din Casa Liga 1.

LIVE pe Look Plus | Chindia - Mioveni 2-0 (Bic 14, Ivancic 75)

Minutul 90+5: Fluier final! Chindia câştigă cu 2-0.

Minutul 79: Schimbare şi la Chindia. Mihai îi ia locul lui Berisha.

Minutul 78: Claudiu Niculescu face două schimbări. Costin şi Măzărache intră în locurile lui Anghelina şi Balint.

Minutul 76: La faza următoare, Florea trage din unghi, dar mingea loveşte bara.

Minutul 75: Centrare a lui Martac, Stoica deviează, iar mingea îi vine perfect lui Ivancic care marchează pentru 2-0.

Minutul 71: Dublă schimbare. Coşereanu în locul lui Herghelegiu, iar Stoica în locul lui Beţa

Minutul 58: Neguţ îi ia locul lui Florea.

Minutul 57: Massaro are cea mai mare ocazie a celor din Mioveni

Minutul 45+1: Pauză

Minutul 38: Schimbare şi la formaţia lui Claudiu Niculescu. Massaro îi ia locul lui Işfan.

Minutul 38: Schimbare la gazde. Iese Serban şi intră Ivancic.

Minutul 28: Martac primeşte primul cartonaş galben al partidei.

Minutul 22: Acelaşi Yameogo are o ocazie mare, dar portarul Aioani prinde.

Min 14: Gol Chindia! Centrare foarte bună a lui Yameogo, Beţa respinge până la Bic, care trimite imparabil.

Minutul 1: A început partida!

-----------------------------------

• Chindia: Aioani - Martac, Benga, Dinu, Dumitraşcu - Raţă, Bic - Neguţ, Yameogo, Şerban - Berisha
  • Mioveni: Croitoru - Alexe, Gherghe, Burnea, Dean - Anghelina, Şerban - Işfan, Herghelegiu, Rădescu - Balint

Ultima necunoscută a acestui sezon din Casa Liga 1 este câştigătoarea barajului de menţinere/promovare. În această seară are loc manşa tur, care le va pune faţă în faţă pe Chindia Târgovişte, echipă ce a terminat pe ultimul loc actualul sezon, dar datorită ultimelor directive ale LPF a primit o nesperată şansă de salvare la retrogradare. Adversara trupei pregătite de Emil Săndoi este CS Mioveni, care a terminat pe locul 3 în Liga 2.