FCSB ocupă un loc excelent în clasamentul celor mai bune echipe din istoria Champions League

Champions League Publicat de Daian Cutu pe 27 dec 2020

La final de an, UEFA a realizat un clasament al celor mai bune echipa din istoria Ligii Campionilo. Sunt contabilizate performanţele din anul 1955 şi până în prezent.

FCSB ocupă locul 28, pentru forul european, formaţia ”roş-albastră” are palmaresul Stelei şi implicit este câştigătoarea ediţiei din 1986. Clasamentul este dominat de Real Madrid, care a acumulat 13 titluri, pe locul secund este câştigătoarea ultimei ediţii, Bayern Munchen, cu 6 trofee, la o cupă peste FC Barcelona, care încheie podiumul.