China, în centrul unui scandal de dopaj la nataţie China, în centrul unui scandal de dopaj la nataţie
Record mondial doborât de un campion nigerian. A jucat şah fără întrerupere timp de 58 de ore Record mondial doborât de un campion nigerian. A jucat şah fără întrerupere timp de 58 de ore
CSM Bucureşti – Dunărea Brăila e finala Cupei României CSM Bucureşti – Dunărea Brăila e finala Cupei României
Bianca Ghelber s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, cu 6 centimetri peste barem Bianca Ghelber s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, cu 6 centimetri peste barem
Novak Djokovic nu va participa la turneul Masters 1000 de la Madrid Novak Djokovic nu va participa la turneul Masters 1000 de la Madrid
VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari 3-1. Portarul Vâlceanu, gafă explicabilă VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari 3-1. Portarul Vâlceanu, gafă explicabilă

Gheorghe Tadici, surprins de eliminarea CSM-ului în sferturile Ligii Campionilor. "A fost ceva de necrezut! Neagu a jucat bine, dar handbalul e un sport colectiv"

Handbal Publicat de Andrei Ionascu pe 11 apr 2021

CSM Bucureşti a ratat calificarea în semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin! La Moscova, în direct pe Look Sport+, ŢSKA a reuşit o victorie la cinci goluri diferenţă, scor 24-19, şi a mers mai departe graţie golurilor înscrise în deplasare. La Bucureşti, CSM s-a impus cu 32-27. Gheorghe Tadici s-a declarat şocat de acest rezultat şi consideră că jocul de echipă a ‘scârţâit’ la CSM.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 9 goluri din 15 aruncări.

La finalul partidei, Cristina Neagu nu şi-a ascuns dezamăgirea faţă de acest eşec şi a izbucnit în lacrimi.

"N-a fost o fază clară la final, nu ştiu dacă ar fi trebuit 7 metri pentru CSM. Cred că şi în tur s-a pierdut calificarea, CSM putea să bată la şase goluri diferenţă, la ultima fază. În handbal, o victorie la cinci goluri în dublă manşă e un scor periculos. Calificarea s-a pierdut de fapt în cele 20 de minute din repriza secundă.

A fost ceva de necrezut ce s-a întâmplat, acolo s-a pierdut jocul! Măcar 50% dintre ratări dacă nu erau, altfel discutam acum. Sunt jucătoare cu experienţă internaţională, cu patru-cinci Campionate Mondiale şi Europene în spate, nu se poate întâmpla aşa ceva. Neagu a jucat bine, dar handbalul este un sport colectiv, nu poate o singură jucătoare sau două să facă.

Cred că tot Gyor va câştiga Liga Campionilor! Au un lot foarte bun, Final Four-ul este tot la Budapesta, dar să nu neglijăm Vipers, atenţie la această echipă care a eliminat-o pe Rostov. Vin din Norvegia, ştim ce înseamnă handbalul de acolo, plus că au o echipă completă", a spus fostul selecţioner Gheorghe Tadici, pentru ProSport.

ŢSKA Moscova, Gyor, Brest Bretagne şi Vipers Kristiansand sunt echipele calificate în semifinalele Ligii Campionilor.