Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV

Hoffenheim rămâne în cursa pentru Europa League, după o victorie chinuită cu Mainz

Bundesliga Publicat pe 30 mai 2020

Hoffenheim a câştigat un meci capital în lupta pentru un loc de cupele europene în sezonul următor. Echipa antrenată de Alfred Schreuder s-a impus cu 1-0 în meciul cu Mainz, din deplasare. Partida a făcut parte din etapa cu numărul 29 din Bundesliga.

Hoffenheim a avut o prestaţie bună şi şi-a păstrat statutul de favorită. A avut primele ocazii în minutele de start, dar şi Mainz a ripostat şi şi-a creat câteva şanse bune prin Mateta şi Awoniyi. În cele din urmă, la mijlocul primei reprize, a venit şi cea mai importantă fază. Hoffenheim a obţinut o lovitură de pedeapsă, dar nu a reuşit să deschidă scorul. Zuber şi-a luat responsabilitatea executării, dar a tras slab şi Muller a scos. În ultimele minute ale primei reprize a venit şi golul de 1-0. Mijlocaşul Bebou a marcat în minutul 43, la şase minute după ce a fost introdus pe teren.

Impulsul moral al golului s-a simţit serios în partea a doua, când doar Hoffenheim a contat la raportul fazelor importante. Chiar dacă Mainz a avut 8 şuturi spre poartă, nu a trimis balonul pe poartă, în timp e oaspeţii au pus la grea încercare poarta lui Muller, de trei ori. Cea mai importantă ocazie de gol i-a aparţinut lui Beier, care a fost găsit ideal în careu, dar şutul său a fost apărat de acelaşi Muller.

1-0 scor final, iar succesul o menţine pe Hoffenheim, momentan, pe locul 7, la egalitate de puncte cu următoarea clasată, Wolfsburg. Locul 6 duce în Europa League. De cealaltă parte, Mainz rămâne pe ultimul loc care asigură prezenţa în prima divizie şi în stagiunea următoare, dar la un singur punct de poziţia a 16-a, Dusseldorf.

Mainz: Muller – Baku, Bruma, Hack, Niakhate – Fernandes, Matins – Awoniyi, Boetius, Quaison – Mateta
Hoffenheim: Baumann – Rudy, Posch, Bogarde, Zuber – Nordtveit, Samassekou – Skov, Baumgartner, Larsen – Dabbur