VIDEO | FC Sevilla - Mallorca 2-1. Final de sezon liniştit pentru andaluzi VIDEO | FC Sevilla - Mallorca 2-1. Final de sezon liniştit pentru andaluzi
VIDEO | Inter a cucerit titlul în Serie A, după un succes împotriva marii rivale VIDEO | Inter a cucerit titlul în Serie A, după un succes împotriva marii rivale
EURO 2024 poate aduce noi modificări de regulament EURO 2024 poate aduce noi modificări de regulament
VIDEO | „Sunt liber la vară”. Anunţul făcut de Gicu Grozav imediat după meciul cu UTA VIDEO | „Sunt liber la vară”. Anunţul făcut de Gicu Grozav imediat după meciul cu UTA
Arcada Galaţi – Corona Braşov, scor 3-0, în al doilea meci al finalei Diviziei A, la volei masculin Arcada Galaţi – Corona Braşov, scor 3-0, în al doilea meci al finalei Diviziei A, la volei masculin
VIDEO | CSO Voluntari, ultima semifinalistă a Ligii Naţionale de Baschet masculin. Victorie în decisivul cu CSU Sibiu VIDEO | CSO Voluntari, ultima semifinalistă a Ligii Naţionale de Baschet masculin. Victorie în decisivul cu CSU Sibiu

Ionuţ Chirilă nu îşi explică jocul echipei sale. ”Noi trebuie să batem alte echipe de nivelul nostru”

Academica Clinceni Publicat de Daian Cutu pe 18 oct 2021

Universitatea Craiova a învins pe teren propriu, cu scorul de 5-0, formaţia Academica Clinceni, în etapa a 12-a din Casa Liga 1.

Golurile au fost marcate de Nistor '11, Markovici '14, Bancu '23, Ivan '71 şi Roguljici '90+2.

Ionuţ Chirilă a recunoscut superioritatea adversarului şi a explicat că echipa sa a contat doar în primul sfert de oră, după care oltenii au făcut recital. Tehnicianul a punctat faptul că speră să obţină puncte cu echipe mai slab clasate.

"Nu-mi explic cum am jucat excepţional 15 minute, în care am controlat jocul şi nu prevedea nimeni acest dezastru şi, în loc să murim ca un bolnav de cancer, adică uşor-uşor, noi am făcut infarct. După minutul 15, parcă ne-a împuşcat cineva din elicopter. Nu poţi să joci fantastic 15 minute, iar în celelalte 75 să nu exişti. Ăsta e rezultatul. Un rezultat normal, diferenţă de valoare.  Craiova poate să alinieze trei echipe de play-off.

Noi suntem o echipă în construcţie. Eu am spus că aceste jocuri ne spun unde sunt. Am spus că nu venim la Craiova să ne punem pe două linii şi să pierdem cu 2-1 sau cu 1-0. Nu ne punem pe două linii pentru că, în momentele astea, un punct nu ne mai ajuta. Noi, în situaţia în care suntem, avem nevoie de victorii. Ne-am asumat un risc, am ieşit la joc, dar, după primele 15 minute, cred că nimeni nu prevedea acest dezastru. Este o diferenţă de tot, de organizare, administrativă, de management tehnic, de valoare individuală. Să nu uităm că această echipă de patru ani se luptă să ia titlul în România şi investeşte în tot. Au schimbat un gazon în 24 de ore, ce să spunem mai mult?

Eu am spus că trebuie să urcăm la joc şi, după cum am văzut că începe acest joc, dominând în primele 15 minute, s-a întâmplat ceva. Vom analiza ce s-a întâmplat. E un mare semn de întrebare. Adică să te prăbuşeşti, noi n-am avut după momente bune sau mai puţin bune. În minutul 15 s-a încheiat jocul şi a fost o singură echipă de pe teren. Trebuie să spunem lucrurile aşa cum sunt. Noi trebuie să batem alte echipe de nivelul nostru şi să recuperăm punctele în viitor"
, a declarat Chirilă, la flash-interviuri.