CSO Voluntari – Volei Alba Blaj 3-1, în primul meci al finalei Diviziei A la feminin CSO Voluntari – Volei Alba Blaj 3-1, în primul meci al finalei Diviziei A la feminin
Emma Răducanu, eliminată de liderul WTA Iga Swiatek în sferturi la Stuttgart Emma Răducanu, eliminată de liderul WTA Iga Swiatek în sferturi la Stuttgart
VIDEO | Farul - CFR Cluj 5-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ganea reia spectaculos VIDEO | Farul - CFR Cluj 5-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ganea reia spectaculos
Mesaj pentru Horia Tecău Mesaj pentru Horia Tecău
Un arbitru de scaun bulgar a primit interdicţie pe viaţă pentru încălcări legate de corupţie Un arbitru de scaun bulgar a primit interdicţie pe viaţă pentru încălcări legate de corupţie
VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj

Irina Bara a părăsit şi ea turneul de la Wimbledon. Doar Monica Niculescu a acces în turul al doilea al calificărilor

Tenis Publicat pe 23 iun 2021

Irina Bara este a şasea jucătoare română elimiantă în primul tur al calificărilor pe tabloul principal al turneului de la Wimbledon, al treiela grand slam al anului.

Bara, locul 113 WTA şi cap de serie numărul 9, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 5-7, 6-2, 6-3, de spaniola Cristina Bucsa, locul 166 WTA, după un meci de două ore şi 10 minute.

Anterior au mai fost eliminate în prima manşă preliminară Irina Fetecău, Gabriela Talabă, Alexandra Dulgheru, Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian.

Doar Monica Niculescu a trecut în manşa a doua şi va evolua, joi, în acastă fază, cu americanca Asia Muhammad, locul 187 WTA.

Accederea în turul al doilea al calificărilor este recompensată cu un premiu de 15.500 de lire sterline (18.000 de euro) şi cu 20 de puncte WTA.

Jucătoarele eliminate în primul tur primesc câte 8.500 de lire sterline (10.000 de euro) şi două puncte WTA fiecare.

Din România, direct acceptate pe tabloul principal feminin sunt Simona Halep, locul 3 WTA, Sorana Cîrstea, locul 45 WTA, Patricia Ţig, locul 61 WTA, Irina Camelia Begu, locul 79 WTA, Ana Bogdan, locul 92 WTA, şi Mihaela Buzărnescu, locul 161 WTA.