VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out
VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2 VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2
Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO

Ja, Dortmund! Borussia continuă cursa pentru titlu în Bundesliga. Victorie la pas cu Wolfsburg

Bundesliga Publicat pe 23 mai 2020

Borussia Dortmund îşi continuă seria de victorii din Bundesliga. ”Galbenii” au bifat al cincilea succes consecutiv în campionat, după ce au trecut fără emoţii de Wolfsburg, chiar dacă au făcut-o la numai două goluri, scor 2-0.

Borussia şi-a impus ritmul de joc din primele minute şi nu a lăsat să-i scape nimic la centrul terenului. Delaney şi Dahoud au închis bine mijlocul, în timp ce Hakimi şi Guerreiro, au avut câteva incursiuni rapide în benzi. Primul gol a venit în minutul 32. Guerreiro a deschis scorul după ce Hazard a intrat în careul de 16 m şi a pasat în faţa porţii. Dortmund putea să facă dubla pe finalul primei părţi, dar Haaland şi Brandt nu au reuşit să puncteze după o fază ”blitz”.

Gazdele au mai echilibrat balanţa în partea a doua, dar Borussia a rezolvat soarta partidei pe final, în minutul 78 mai exact. Hakimi a punctat din pasa fotbalistului dorit de Manchester City şi Real Madrid, Sancho. Pentru ca ”tabloul să fie complet” pentru gazde, Klaus a văzut cartonaşul roşu direct după o intrare urâtă în minutul 82.

Succesul o plasează pe Borussia Dortmund tot pe locul 2 în Bundesliga, dar se apropie pentru moment la un singur punct de liderul Bayern Munchen. Bavarezii joacă pe teren propriu cu Frankfurt, într-un meci care pare o simplă formalitate.

De partea cealaltă, Wolfsburg rămâne pe ultimul loc care duce în Europa League, 6, cu 39 de puncte, dar poate fi depăşită după această etapă, de Schalke 04.

Wlsfsburg: Casteels – Mbabu, Pngracic, Brooks, Roussillon – Mehmedi, Schalger, Arnold, Steffen – Ginczek, Weghorst

Dortmund: Burki – Piszczek, Hummels, Akanji – Hakimi, Delaney, Dahoud, Guerreiro – Hazard, Haaland, Brandt