Mesaj pentru Horia Tecău Mesaj pentru Horia Tecău
Un arbitru de scaun bulgar a primit interdicţie pe viaţă pentru încălcări legate de corupţie Un arbitru de scaun bulgar a primit interdicţie pe viaţă pentru încălcări legate de corupţie
VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj
Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri
"Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV "Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV
Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen

Juventus, de neoprit în Cupa Italiei. Recordurile stabilite de Cristiano Ronaldo şi Gianluigi Buffon, după succesul cu Atalanta

Juventus Publicat de Andrei Ionascu pe 20 mai 2021

Juventus Torino a câştigat Cupa Italiei, pentru a 14-a oară în istoria clubului, după victoria cu 2-1 în faţa echipei Atalanta Bergamo, pe stadionul ‘Mapei’ din Reggio Emilia. Meciul a fost transmis în direct şi în exclusivitate în România pe Look Sport.

Au fost aproximativ 4.300 de spectatori în tribunele arenei echipei Sassuolo.

La pauză, scorul a fost egal, 1-1, după reuşitele lui Kulusevski (31’) şi Malinovsky (41’). Juventus a dominat jocul în repriza a doua, iar Chiesa a înscris în minutul 73, după un schimb de pase genial cu Kulusevski.

Este al doilea trofeu din acest sezon pentru Juventus, după Supercupa câştigată în luna ianuarie (2-0 cu Napoli).

Juventus a câştigat cele mai multe Cupe ale Italiei din istoria competiţiei – 14 (1938, 1942, 1959, 1960, 1965, 1979, 1983, 1990, 1995, 2015, 2016, 2017, 2018, 2021). AS Roma are 9 trofee, iar Inter şi Lazio au câte 7.

Este ultimul trofeu la Juventus pentru portarul Gianluigi Buffon (43 de ani), care va pleca în această vară de la echipa torineză.

Buffon, câştigător al Cupei Italiei pentru a şasea oară, a reuşit să cucerească trofeul atât cu Enrico Chiesa în 1999, când era la Parma, cât şi cu fiul acestuia, Federico Chiesa, la Juventus.

Legendarul portar italian are acum în palmares 25 de trofee obţinute cu Juventus şi Parma, egalându-l astfel pe Paolo Maldini, fostul fundaş al lui AC Milan, deţinătorul recordului de trofee la nivel de club în fotbalul italian.

Starul portughez Cristiano Ronaldo a reuşit să-şi treacă în palmares toate trofeele din fotbalul italian, după ce a realizat anterior aceeaşi performanţă în Spania, cu Real Madrid, şi în Anglia, cu Manchester United.

După ce a câştigat două titluri în Serie A şi două Supercupe ale Italiei, Cristiano Ronaldo (36 de ani) a pus mâinile şi pe Coppa Italia. Este al 30-lea trofeu la nivel de club din palmaresul atacantului lusitan.

Sursa foto&video: Twitter JuventusFC