Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată
Claudiu Keşeru îi răspunde lui Mircea Rednic: „Contractul nu a fost respectat” | EXCLUSIV Claudiu Keşeru îi răspunde lui Mircea Rednic: „Contractul nu a fost respectat” | EXCLUSIV
Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!” Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!”
VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1, în direct la Prima Sport 1! Bîrligea deschide scorul VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1, în direct la Prima Sport 1! Bîrligea deschide scorul
Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off"  | EXCLUSIV Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off" | EXCLUSIV

Karim Benzema a făcut spectacol în Cadiz - Real Madrid 0-3. ”Galacticii” continuă cursa de urmărire a rivalei Atletico

La Liga Publicat pe 22 apr 2021

Real Madrid îşi continuă cursa de urmărire a liderului Atletico Madrid, de data aceasta cu o victorie la scor de neprezentare pe terenul lui Cadiz, în etapa a 31-a din La Liga.

Karim Benzema a făcut spectacol din tabăra ”galacticilor” şi a rezolvat soarta celor trei puncte încă din prima repriză. Nouarul francez a semnat o dublă în minutele 30 şi 40 şi i-a oferit pasa de gol lui Odriozola, la reuşita din minutul 33. Benzema a ajuns la golul cu numărul 21 în campionatul spaniol, cu două mai puţin decât Lionel Messi, al cărei echipă are alte două partide în minus.

În urma acestui rezultat, Real Madrid acumulează 70 de puncte şi urcă pe locul 1 în clasament. Rivala Atletico Madrid are însă un joc mai puţin şi acelaşi număr de puncte. Atletico urmează să o înfrunte pe Huesca (locul 18, primul retrogradabil) joi, de la ora 20:00, tot în etapa a 31-a din La Liga. Meciul este transmis de către Look Sport 2.

Pe locul 3 se clasează, în acest moment, Sevilla, cu 67 de puncte în 32 de meciuri, iar pe 4 este Barcelona, cu 65 de puncte în 30 de partide.

Avancronica meciului:
Real Madrid suferă serios în această parte a sezonului, într-o perioadă în care echipa e angrenată pe două fronturi, în Liga Campionilor şi în lupta pentru titlu în La Liga, însă are probleme serioase de lot.

Pe lista indisponibililor se află francezii Varane şi Mendy, primul cu Covid, al doilea accidentat, căpitanul Ramos, Lucas şi Valverde. Hazard  e şi el sub semnul întrebării, astfel că Zinedine Zidane va trebui să improvizeze din nou.

Real vine după un meci slab cu Getafe, acolo unde doar intervenţiile lui Courtois au făcut să plece neînvinsă. Nici deplasarea de la Cadiz nu se anunţă deloc uşoară, mai ales că „albii” nu îşi mai permit să risipească puncte.

Cadiz - Real Madrid se joacă miercuri, de la ora 23.00 şi va fi transmis în direct de Look Sport 3 şi Look 4K. Posturile Look Sport vor transmite şi alte meciuri din această rundă intermediară, după cum urmează: