LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul
Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani
Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte
VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament
Campioana CSM Bucureşti  a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României Campioana CSM Bucureşti a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova

Lazio - Sassuolo 1-2. Echipa lui Ştefan Radu pierde dramatic în prelungiri şi e la a treia înfrângere la rând

Serie A Publicat pe 11 iul 2020

Lazio pierde din nou pe teren propriu, de această dată în faţa lui Sassuolo, scor 1-2. Oaspeţii s-au impus în prelungiri.

Lazio avea nevoie neapărat de victorie pentru a mai păstra şanse, fie ele şi teoretice, la titlu. N-a fost să fie aşa, pentru că echipa lui Ştefan Radu, titular azi, nu se regăseşte de la reluarea sezonului în Serie A. De cealaltă parte, Sassuolo, cu Chiricheş rezervă neutilizată, mai păstra şanse la un loc de Europa League, chiar dacă înaintea meciului de azi se afla la 8 puncte în spatele lui Napoli, echipă clasată pe poziţia a şasea, ultima ce duce în Europa League.

Oaspeţii au început mai bine, dar reuşita lui Raspadori, din minutul 9, a fost anulată la intervenţia VAR. Şi aşa cum se întâmplă de multe ori în astfel de cazuri, în loc de 0-1 avea să fie 1-0, din minutul 33, când Alberto a marcat chiar din apropierea punctului de la 11 metri.

Sassuolo a reuşit să egaleze în repriza secundă, la o greşeală a defensivei gazdelor. Mingea a ajuns la Caputo, care l-a găsit excelent în careu pe Raspadori, iar acesta a trimis din nou în plasă, cu menţiunea că de această dată golul său nu a mai fost anulat. Dar oaspeţii nu s-au mulţumit cu atât. Echipa antrenată de Robero De Zerbi, fostul mijlocaş ofensiv al CFR-ului, a dat lovitura în minutele suplimentare, atunci când Caputo l-a învins şi el pe Strakosha şi a adus victoria echipei sale.

După acest nou eşec, al treilea consecutiv, Lazio rămâne pe locul secund, cu 68 de puncte, la 7 lungimi în urma liderului Juventus. Echipa lui Ştefan Radu pierde o nouă oportunitate de a se apropia de lider şi mai păstrează doar şanse teoretice la titlu. De cealaltă parte, Sassuolo speră acum din nou la un loc de cupă europeană, Echipa pregătită de De Zerbi face 46 de puncte şi e pe poziţia a opta, dar la numai 5 puncte în urma ocupantei locului 6, Napoli.