David Popovici vrea tratament special la Jocurile Olimpice David Popovici vrea tratament special la Jocurile Olimpice
"Foarte individualist. Trebuia să îi mai dau o minge să joace singur". Denis Drăguş, pus la zid de un antrenor "Foarte individualist. Trebuia să îi mai dau o minge să joace singur". Denis Drăguş, pus la zid de un antrenor
Ciprian Marica a dat verdictul în privinţa titularului la EURO! ”Nu există alt vârf” Ciprian Marica a dat verdictul în privinţa titularului la EURO! ”Nu există alt vârf”
Elizabeta Samara s-a calificat în optimi la WTT Champions Incheon 2024 Elizabeta Samara s-a calificat în optimi la WTT Champions Incheon 2024
Nu e Drăguşin sau Man! Englezii au numit jucătorul român care trebuie urmărit la EURO Nu e Drăguşin sau Man! Englezii au numit jucătorul român care trebuie urmărit la EURO
Doi antrenori importanţi sunt în pole-position! Cine ar putea să îl înlocuiască pe Xavi la Barcelona Doi antrenori importanţi sunt în pole-position! Cine ar putea să îl înlocuiască pe Xavi la Barcelona

LIVE VIDEO ǀ A început Transylvania Open! Toată acţiunea se vede pe Look Sport şi PrimaPlay. Ana Bogdan o învinge pe Ivana Jorovic

Tenis Publicat de Daian Cutu pe 25 oct 2021

Prima zi de Transylvania Open a adus mai multe românce pe teren, care s-au luptat pentru calificarea în turul II. Câştig de cauză a avut doar Ana Bogdan, care a trecut de Ivana Jorovic. În runda următoare ar putea da peste Emma Răducanu, dacă campiona de la US Open va câştiga marţi, în faţa Polonei Hercog.

Din păcate, Alexandru Ignatik (fosta Cadanţu) şi Andreea Prisăcaru au părăsit competiţia, dar au făcut o figură foarte frumoasă pe hard-ul din Cluj-Napoca.

UPDATE 6: Meci Ana Bogdan! Sportiva noastră începe lansat setul al doilea, în care a avut un moment de cădere, ce i-a permis sârboaicei să revină, insuficient însă pentru a mai schimba soarta partidei. Jorovic face o dublă greşeală şi cedează cu 6-4.

Ana Bogdan revine de la 1-3 şi duce primul set în tie-break, acolo unde se impune cu un sec 7-1.

UPDATE 5: Tsurenko joacă mult mai solid decât în primul set şi se impune cu 6-2. Sportiva din calificări se califică în turul II.

Lesia Tsurenko îşi adjudecă primul set al confrutării cu Andreea Prisăcaru, scor 7-5. A fost un act marcat de numeroase servicii pierdute de fiecare jucătoare, în cele din urmă sportiva din Ucraina a fost cea care a avut câştig de cauză.

UPDATE 4: Alexandra Ignatik este eliminată dramatic, după un meci maraton de 2 ore şi 52 de minute. Jucătoarea noastră a condus cu scorul de 4-2 în decisiv, dar a fost întoarsă de Friedsam, care după ce a câştigat mingea de meci a urlat de fericire.

Germanca revine şi se impune în setul secund, cu scorul de 6-4.

Alexandra Ignatik se impune în primul set al partidei cu Anna-Lena Friedsman, cu scorul de 7-5. Actul a stat sub semnul echilibrului, jucătoare noastră având mai multă luciditate în execuţii pe final.

UPDATE 3: Încă o surpriză pe tabloul de simplu. Mona Barthel (202 WTA) se impune în minim de seturi în faţa Annei Bondar (133 WTA), cu scorul de 6-3, 7-5.

UPDATE 2: Prima mare surpriză la Transylvania Open! Anastasia Gasanova, venitră din calificări a reuşit să o elimine pe favorita numărul 4, Jil Teichmann, la capătul unui meci maraton, care a durat 2 ore şi 9 minute.

Elveţianca a reuşit să câştige primul set, cu 6-4, dar adversara a avut o revenire de senzaţie şi i-a administrat un sec 6-0, pentru ca în decisiv să se impună la mare luptă, cu 7-5.

UPDATE 1: Prima sportivă care se impune în turul I este Anhelina Kalinina (59 WTA şi favorită 8 la Cluj). Jucătoarea din Ucraina a trecut cu un categoric 6-1, 6-1 de Lesley Pattinama Kerkhove (152 WTA), sportivă ce a venit din calificări. Confruntare de pe hard-ul din Transilvania a durat doar o oră şi 4 minute.

-------------------------------

Ignatik o întâlneşte pe germana Anna-Lena Friedsam, locul 137 WTA, în al doilea meci al zilei de pe terenul principal, după o partidă de simplu, care începe la ora 12.00.

După această întâlnire, Prisăcariu va juca împotriva ucrainencei Lesia Tsurenko, locul 127 WTA, venită din calificări.

În al patrulea meci al zilei de pe terenul principal se vor întâlni Ana Bogdan şi Ivana Jorovici din Serbia, locul 417 WTA.

Pe terenul al doilea vor evolua două echipe cu românce la dublu. Astfel, Jaqueline Cristian şi belgianca Alison Van Uytvanck vor da piept cu perechea Aleksandra Krunici/Lesley Pattinama Kerkhove (Serbia/Olanda), cap de serie numărul 2. Această partidă este a patra de pe terenul 2, după două meciuri de simplu şi altul de dublu. Şi pe acest teren jocurile încep la ora 12.00.

După partida de mai sus, urmează meciul Ilinca Amariei/Briana Szabo - Natela Dzalamidze/Kaja Juvan (Rusia/Slovenia).