Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină
NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania
I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman
Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele
Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami

VIDEO | FCSB - Gaz Metan Mediaş 2-1. Sclipirea lui Octavian Popescu îi salvează pe ”roş-albaştrii”

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 8 aug 2021

FCSB a reuşit o victorie de moral, în etapa IV din Casa Liga 1. ”Roş-albaştrii” au învins cu scorul de 2-1 pe Gaz Metan Mediaş. Elevii lui Dinu Todoran au făcut o primă repriză foarte bună şi au reuşit să îşi creeze multe ocazii. Tănase a deschis scorul din penalty, dar la pauză s-a intrat la egalitate, după ce Matricardi a înscris, graţie unei erori de marcaj făcută de Mamut, aflat la primul meci în tricoul formaţiei din Capitală.

Repriza a doua a fost mai saracă în ocazii, dar cei de la FCSB au continuat să preseze, iar eforturile lor au fost răsplătite de Octavian Popescu, proaspăt intrat în teren. Tânărul fotbalist a reuşit o super execuţie din afara careului, care l-a lăsat fără replică pe portarul Vâlceanu.

După acest rezultat, FCSB a urcat pe locul 4, cu opt puncte, iar Gaz Metan Mediaş ocupă locul 11, cu patru puncte.

Lider este CFR Cluj, cu 12 puncte, echipă urmată de Rapid şi FC Botoşani, ambele cu câte 10 puncte.

------------------------------------

FCSB - Gaz Metan 2-1 (Tănase 12-penalty, Popescu 79 / Matricardi 24)

FCSB: A. Vlad - Haruţ, Al. Creţu, Vinicius, S. Şerban - Moruţan, Ov. Popescu, Fl. Tănase - A. Cordea, I. Mamut, Fl. Coman
Rezerve: Târnovanu - V. Creţu, Oc. Popescu, I. Stoica, A. Burlacu, Perianu, Oaidă, Olaru, Radunovic

Gaz Metan: Vâlceanu - R. Romeo, Matricardi, I. Filip, Velisar - De Moura, P. Pancu - Chamed, R. Deaconu, Grădinaru - Irobiso
Rezerve: Buzbuchi - Trif, Horj, Izata, Yuri, Smola, Gaspar, Sg. Ciocan, Sarr

Minutul 88: Ianis Stoica îl păcăleşte pe Yuri şi încearcă un şut pe sus, dar execuţia sa a trecut peste poartă.

Minutul 79: GOL FCSB! Octavian Popescu combină între linii cu Florin Tănase. Intrat de câteva minute în teren, puştiul înscrie cu o execuţie foarte frumoasă de la marginea careului.

Minutul 62: Ronaldo Deaconu execută o lovitură liberă din marginea careului, Matricardi încearcă o reluare similară cu cea de la gol, însă defensiva lui FCSB respinge în ultimul moment.

Minutul 46: Cei de la FCSB fac din nou trei schimbări la pauză. Ies Moruţan, Mamut şi Haruţ. Intră Olaru, Stoica şi Creţu.

Minutul 36: O nouă şansă mare pentru FCSB! Florin Tănase a nimerit bara transversală din lovitură liberă.

Minutul 24: GOL GAZ METAN! Ronaldo Deaconu centrează din corner, Irobiso deviază, iar fundaşul central Matricardi este foarte bine plasat şi înscrie cu o lovitură de cap.

Minutul 19: Cordea trage năpraznic de la 25 de metri. Mingea se duce puţin peste transversală.

Minutul 11: GOL FCSB! Arbitrul dictează penalty, după ce portarul Vâlceanu îl faultează pe Cordea. Florin Tănase execută şi marchează primul gol stagional

Minutul 6: Mamut a fost aproape să înscrie la primul meci pentru FCSB. Vâlceanu a salvat însă senzaţional la execuţia cu capul a atacantului.

Minutul 1: A început partida!

-------------------------------

LIVE VIDEO | FCSB - Gaz Metan Mediaş se vede la Look Sport+, duminică, de la 22:00. Medieşenii încearcă să-şi învingă complexul faţă de vicecampioni

FCSB nu are deloc parte de un start de sezon aşa cum şi-ar fi dorit fanii roş-albaştrilor, în contextul în care ultimul titlu de campioană cucerit de formaţia patronată de Gigi Becali s-a petrecut în sezonul competiţional 2014-2015. Roş-albaştrii au dezamăgit complet la eliminarea din preliminariile Conference League în faţa modestei formaţii kazahe Şahtior Karagandy, iar nici pe plan intern nu arată ca o echipă capabilă să câştige campionatul. După doar trei meciuri, FCSB se află deja la patru puncte de rivala CFR Cluj, campioana ultimelor patru ediţii din Casa Liga 1. Trupa antrenată teoretic de Dinu Todoran a remizat, 0-0, cu FC Botoşani în prima etapă, într-un joc în care căpitanului şi decarului Florin Tănase i-a fost apărată o lovitură de pedeapsă de către portarul Eduard Pap. A urmat succesul entuziasmant şi surprinzător, scor 4-1, acasă cu rivala Universitatea Craiova, pentru ca îl ultima etapă roş-albaştrii să obţină dramatic doar un punct pe terenul UTA-ei, graţie golului marcat de Ianis Stoica, crescut de academia clubului, în minutul 90.

Gaz Metan Mediaş traversează o formă asemănătoare după trei etape în Casa Liga 1. Medieşenii au doar cu un punct mai puţin decât FCSB, patru faţă de cinci, şi au înregistrat deja câte un succes, un egal şi o înfrângere. Gaz Metan a învins-o la Mediaş, la limită, scor 1-0, pe nou-promovata CS Mioveni. A urmat o înfrângere destul de clară, scor 2-0, la Ovidiu, în faţa Farului Constanţa. În ultimul meci din Casa Liga 1, elevii lui Mihai Teja au pierdut dramatic două puncte pe teren propriu. Meciul cu FC Argeş s-a terminat 2-2, iar eurogolul lui Viana din minutul 90 + 2 s-a dovedit un adevărat coşmar pentru Gaz Metan.

FCSB s-a impus de opt ori în ultimele zece meciuri cu Gaz Metan, o partidă s-a terminat la egalitate, iar o singură dată au avut câştig de cauză fotbaliştii din Mediaş.