Liviu Antal căută primul gol de la revenirea în Casa Liga 1. ”Nu am mai trăit o astfel de situaţie pe propria piele în întreaga carieră”

UTA Arad Publicat de Daian Cutu pe 25 ian 2021

UTA Arad caută să oprească seceta de rezultate pozitive miercuri, contra ”lanternei roşii” de la Poli Iaşi. Partida este de la ora 17:30, în direct pe Look Sport+.

Confruntarea are o miză specială şi pentru Liviu Antal. Atacantul revenit în Casa Liga 1 din Lituania nu a marcat, iar confruntarea cu moldovenii ar putea fi prilejul perfect să spargă gheaţa.

„Nu am mai trăit o astfel de situaţie pe propria piele în întreaga carieră şi am ceva meciuri în spate. Să dai gol în minutul 86 în 10 oameni şi apoi să primeşti gol la faza următoare…Dar, cum a spus şi Mister, am analizat acele momente, este important să învăţăm din ele, pentru că trebuie să nu le mai repetăm. Trebuie să uităm meciul cu FC Argeş şi să fim concentraţi pe cel cu Poli Iaşi.

Va fi un meci mult mai greu decât cel cu FC Argeş, pentru că tot timpul următorul meci este mult mai greu. În plus, am avut ore şi zile mai grele după ce am păţit sâmbătă, dar e important cum treci peste şi cât de repede treci peste. Eu zic că în vestiar suntem concentraţi pe ceea ce avem de făcut. Evident, acum urmăresc şi mai mult campionatul României şi-mi dau seama că Iaşiul are cşi ea mare nevoie de puncte. Vin după o perioadă grea, dar nu trebuie să ne uităm la ei, noi trebuie să fim concentraţi, să avem aceeaşi dorinţă de a câştiga, să fim dispuşi la efort. Dacă vom avea toate astea avem şanse mari să câştigăm”,
a declarat atacantul, la conferinţa de presă oficială.