MAI SUNT 3 ZILE PÂNĂ LA MARELE DERBY. CE S-A SCHIMBAT DE LA ULTIMA CONFRUNTARE DINTRE FCSB ŞI DINAMO

Video Publicat pe 2 oct 2019

FCSB - Dinamo se joacă sâmbătă, de la 20.30, în direct pe LOOK PLUS. A trecut aproape un an de la ultimul meci dintre cele două mari rivale, care s-a jucat pe 11 noiembrie 2018 şi s-a terminat nedecis, 1-1. Atunci, Salamao, în prezent la FCSB, deschidea scorul pentru „câini”, din penalty, în minutul 40, după ce Bălgrădean îl faultase în careu pe Daniel Popa. FCSB a egalat în repriza secundă, prin Tănase, la numai 3 minute de la reluarea jocului.

Un an mai târziu, cele două echipe se întâlnesc din nou, pe Arena Naţională, cu FCSB în postura de gazde. De atunci, ambele echipe şi-au schimbat antrenorii, dar şi o mulţime de jucători.

FCSB îl avea pe bancă pe Nicolae Dică, iar Mircea Rednic îi conducea pe dinamovişti.

Portughezul Salamao a trecut între timp în tabăra roş-albaştrilor.

La ultima confruntare dintre cele două mari rivale, Rednic a trimis în teren următorul 11: Penedo - Sorescu, Popescu, Katsikas, Popovici - Gomelt - Hanca, Cooper, Nistor, Salomao - D. Popa. Între timp au plecat Penedo, Katsikas, Hanca, Cooper, Gomelt, Popovici şi Salamo, Au „supravieţuit” dintre cei care au prins atunci primul 11 Sorescu, Popescu, Nistor şi Popa.

De partea cealaltă, Dică a alcătuit o primă formulă cu Bălgrădean - Benzar, Planici, Filip, Stan - Nedelcu, Teixeira - Moruţan, Man, Tănase - Gnohere. Şi la FCSB s-au schimbat destul de multe la nivel de lot, de atunci. Benzar, Filip, Stan şi Teixeira nu mai evoluează pentru echipa patronată de Gigi Becali.