LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul
Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani
Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte
VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament
Campioana CSM Bucureşti  a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României Campioana CSM Bucureşti a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova

Mihai Teja, furios pe arbitraj! "I-am reproşat faza penalty-ului. Jucătorul a vrut să se ferească"

Gaz Metan Mediaș Publicat de Andrei Ionascu pe 15 feb 2021

FC Botoşani a câştigat meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaş, scor 2-1, în etapa a 23-a din Casa Liga 1, în direct pe Look Sport. A fost un duel cu multe faze controversate de arbitraj, fiecare dintre echipe cerând câte două penalty-uri. Antrenorul medieşenilor, Mihai Teja, a declarat că FC Botoşani nu trebuia să primească penalty în minutul 49.

Pe un teren acoperit cu zăpadă, niciuna dintre echipa n-a reuşit să înscrie în prima repriză. Totuşi, FC Botoşani a avut un gol anulat şi a cerut două penalty-uri. Şi Gaz Metan Mediaş a avut două faze de penalty.

În primele minute din repriza a doua, FC Botoşani a primit un penalty, după un henţ al lui Velisar. Keyta a transformat lovitura de la 11 metri, în minutul 50.

În minutul 68, Gaz Metan Mediaş a egalat prin fundaşul Yuri, cu o lovitură de cap, după o centrare din banda stângă.

Bucuria oaspeţilor a durat mai puţin de un minut, în condiţiile în care Al Mawas a depăşit în viteză doi fundaşi şi a şutat spre colţul lung.

"Nu mă aşteptam să primim gol, mă aşteptam să mai dăm un gol (n.a. – la 1-1), pentru că am fost echipa mai bună. A fost un 11 metri în minutul 2, vrea să tragă la poartă cineva, te fereşti şi se dă 11 metri. N-a fost cu intenţie! Nu ştiu, o să mă uit la fază.

În prima repriză, am aşteptat mai mult adversarul. În a doua repriză, am făcut un joc bun. Vreau să-i felicit pe jucători pentru atitudine, pe vremea aceasta, pe terenul acesta. Ambele echipe au încercat să joace. Am luat un gol foarte uşor, golul al doilea. Trebuie să fim mai concentraţi. Îmi pare rău că am pierdut. Trebuia să avem un pic mai multă personalitate, mai mult curaj.

I-am reproşat arbitrului faza penalty-ului. I-am spus că nu e normal să rupi echilibrul, la o fază care nu anunţa nimic. A tras de la 30 de metri şi a dat penalty! S-a întors jucătorul ca să nu fie lovit, să se ferească, şi l-a atins mingea în mână. Probabil că s-a dat în compensaţie. La noi cine ţipă mai tare penalty, fault, ofsaid, aşa se arbitrează. Şi noi am avut un penalty clar.

E greu pentru play-off, sunt echipe bune. Dar ne doream foarte mult să câştigăm azi. N-avem voie să facem aşa greşeli. Urmează cu CFR, un meci greu, terenurile sunt destul de grele, la temperaturile acestea. Întâlnim echipa campioană, dar surprize sunt. Important e să ai determinare", a spus Mihai Teja, la finalul partidei de la Botoşani.