VIDEO | Sepsi - FCSB, astăzi, de la 21:45, în direct la Prima Sport 1! „Roş-albaştri” , aproape de titlu după 9 ani de aşteptare VIDEO | Sepsi - FCSB, astăzi, de la 21:45, în direct la Prima Sport 1! „Roş-albaştri” , aproape de titlu după 9 ani de aşteptare
VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Duel între două echipe aflate în forme diametral opuse VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Duel între două echipe aflate în forme diametral opuse
VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Trupa lui Neluţu Sabău, fără victorie de 3 etape VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Trupa lui Neluţu Sabău, fără victorie de 3 etape
"Am fugit de acasă, am dormit o noapte în lift". Motivul pentru care Mihai Stoica a recurs la un gest extrem "Am fugit de acasă, am dormit o noapte în lift". Motivul pentru care Mihai Stoica a recurs la un gest extrem
VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia
VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi

VIDEO | Napoli - Milan 2-2. Gennaro Gattuso îi pune piedică echipei sale de suflet în drumul spre Europa

Serie A Publicat pe 13 iul 2020

Napoli şi Milan au terminat la egalitate, 2-2, pe „San Paolo”, într-un meci din etapa a 32-a din Serie A.

Milan avea nevoie de o victorie pentru a urca pe poziţia a şasea, ultima ce duce în Europa League, şi care era ocupată înainte partidei de Napoli. De cealaltă parte, pentru echipa lui Gennaro Gattuso chiar şi o remiză însemna un rezultat pozitiv. De altfel, Gattuso s-a aflat în această seară în situaţia de a-şi înfrunta echipa de suflet la care a obţinut cele mai importante rezultate în cariera sa de fotbalist, înainte de a se dedica antrenoratului şi de a fi numit pe banca lui Napoli.

Împotriva cursului jocului, Hernandez a deschis scorul pentru oaspeţi încă din minutul 20, însă napoletanii au restabilit egalitate după 16 minute, când Di Lorenzo l-a învins pe pe bravul Donnarumma. Şi tot gazdele au intrat din nou în avantaj, din minutul 60, când Callejon a centrat excelent pentru Mertens, iar belgianul a dus scorul la 2-1.

Milan a revenit în atac, iar eforturile echipei pregătite de Stefano Pioli au fost răsplătite în minutul 73, când Kessie a transformat un penalty şi a stabilit scorul final, 2-2. În penultimul minut de joc, Saelemaekers a văzut al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu, lăsându-şi echipa în 10, dar zarurile erau aruncate.

După această remiză. Napoli acumulează 52 de puncte şi rămâne pe poziţia a şasea, în timp ce Milan se află un loc mai jos şi are 50 de puncte.