Olympique de Marseille – AS Monaco 2-1. OM câştigă derby-ul sudului Franţei şi urcă pe locul secund în Ligue 1, la un singur punct de PSG

Ligue 1 Publicat pe 12 dec 2020
Marsilia îşi trece în cont un nou succes în Ligue 1, 2-1 cu AS Monaco. Eliminată din UEFA Champions League, echipa lui Andre Villas-Boas surprinde în Franţa. În acest moment, OM e pe locul secund în Ligue 1 şi la un singur punct de starurile Parisului, lăsând impresia că titlul se joacă în Hexagon. Fără Payet, suspendat, dar cu Florian Thauvin în zi excelentă, Marsilia a reuşit un prim sfert de oră la capătul căruia conducea cu 2-0.

În minutul 5, gazdele au deschis scorul. Thauvin s-a înălţat imerial în careu şi l-a învins pe Mannone cu o lovitură de cap. Şi tot Thauvin a fost la originea golului 2, în minutul 15, când a centrat ca la manual, iar Dario Benedetto a preluat şi a finalizat cu un şut precis, în vinclu.

Repriza secundă a fost mai intensă, cu oaspeţii ieşind la atac în speranţa că vor obţine măcar un punct. Monaco a cerut penalty în minutul 53, la un henţ comis în careu de Sakai, însă reluările VAR l-au convins pe arbitrul Benoit Millot că japonezul a fost în prelabil îmbrâncit de un adversar.

Şi totuşi, monegascii au primit o lovitură de la 11 metri, în minutul 77, când eroul de la primele două goluri, Thauvin, l-a lovit în plină figură, neintenţionat, pe Yedder. Acelaşi Yedder a transformat lovitura de la 11 metri şi a adus suspansul pe final de meci. Un final în care echipa din Principat a atacat în valuri, dar gazdele au reuşit să reziste şi să se impună până la urmă cu 2-1.

După acest succes, Marseille face 27 de puncte şi urcă din nou pe poziţia secundă, la un singur punct în spatele liderului PSG. Monaco rămâne cu 23 de puncte şi e pe locul 5.