Giovanni Becali a anunţat marea lovitură din fotbalul românesc: ”A semnat!”

VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale
Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice
Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League
Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!” Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!”
„Îi face un mare rău băiatului pentru că îl tot laudă. Exagerează prea mult!” . Gică Hagi, taxat de fostul mare fotbalist al Stelei „Îi face un mare rău băiatului pentru că îl tot laudă. Exagerează prea mult!” . Gică Hagi, taxat de fostul mare fotbalist al Stelei

Optimile Cupei României, VIDEO | Poli Timişoara - Rapid 2-0! Giuleştenii au fost eliminaţi de o echipă ce se luptă să evite retrogradarea în Liga 3

Cupa României Publicat pe 28 oct 2021

Poli Timişoara a reuşit să elimine Rapidul, în ultimul meci disputat din optimile Cupei României.

Bănăţenii s-au impus cu scorul de 2-0 pe teren propriu graţie golurilor marcate de Erik Gerbi 21’ şi Octavian Ursu 70’. Doru Andrei (18 ani) a fost autorul a două pase decisive impresionante pentru vârsta sa.

Rapid a dominat teritorial partida, însă timişorenii s-au apărat eroic şi au profitat la maximum de oportunităţile pe care le-au avut de a marca.

În celelalte meciuri ale zilei, Sepsi a învins FC ”U” Craiova cu 1-0 în deplasare, iar FC Buzău a trecut de Dunărea Călăraşi cu 3-0 pe teren propriu.

S-au mai calificat în sferturile Cupei României ACSO Filiaşi, Chindia Târgovişte, FC Argeş, Universitatea Craiova şi FC Voluntari (victorie la masa verde cu FCSB).

Politehnica Timişoara – FC Rapid 1923 2-0 (Gerbi 21, Ursu 70), ACUM, live la Look Sport+

• Antrenor: Mihai Iosif

Min. 90 + 5: Fluier final! Poli Timişoara învinge Rapidul 2-0 şi se califică în sferturile Cupei României.

Min. 70: GOL Poli Timişoara! Andrei oferă din nou o pasă de gol, de data aceasta lui Ursu. Fostul fotbalist al giuleştenilor îl execută cu sânge rece pe Drăghia.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45 + 1: La pauză Poli Timişoara conduce Rapidul cu 1-0.

Min. 21: GOL Poli Timişoara! Gerbi scapă singur cu Drăghia, după o pasă primită de la Andrei. Chiar dacă nu loveşte balonul din plin, atacantul bănăţenilor plasează suficient de bine mingea la colţul lung pentru a deschide scorul.

Min. 1: A început meciul!

FC ”U” Craiova 1948 – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-1 (Achahbar 38)

• FC ”U” Craiova: R. Popa - R. Negru, Kovacic, Gajic, Huyghebaert - Baeten, Asamoah, Van Durmen - Sidibe, Cl. Bălan, Marquet
  • Rezerve: Mogoşanu, Bakayoko, Dr. Albu, Blidar, V. Pop, Raicea, Ondaan, Vieira
  • Antrenor: Flavius Stoican
  •
  • Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu - Eder, Păun, Achahbar - Askovski, Ştefănescu, Luckassen
  • Antrenor: Cristiano Bergodi

Min. 90 + 6: Fluier final: Sepsi se califică, în cele din urmă, în sferturile Cupei României.

Min. 90 + 3: Final de meci cu scandal! Niczuly este eliminat. Portarul lui Sepsi a văzut al doilea cartonaş galben pentru că a ţinut prea mult mingea în mână, iscând un conflict între jucătorii celor două echipe. Sepsi a făcut toate cele cinci schimbări, iar în poarta covăsnenilor a intrat Aganovic.  Kovacic, de la FC ”U” Craiova, a fost şi el eliminat.

Min. 45 + 1: La pauză Sepsi conduce FC ”U” Craiova cu 1-0!

Min. 38: GOL Sepsi! Achahbar şutează din afara careului, iar traseul balonului este modificat decisiv de Gajic. Popa nu poate evita deschiderea scorului.

FC Buzău - Dunărea Călăraşi 3-0 (Gaitan 39, Ciobanu 51, Kanda 79)

• FC Buzău: Cr. Avram – Oteliţă, Vîrtej, Wiktorski, Tud. Oltean, Gaitan, Paţurcă, Al. Munteanu, Ekollo, Cr. Ciobanu (cpt.), D. Rogac.
    Rezerve: R. Stoian – Chică-Roşă, Cip. Petre, Ghinga, Kanda, C. Toma, A. Manea, Dr. Lazăr, R. Şt. Zamfir.
    Antrenor: Cristian Pustai.
  • Dunărea Călăraşi: Alb. Popa – Ţenea, Bg. Matei, M. Leca, Sălceanu (cpt.), C. Avram, Boiangiu, Rob. Ivan, D. Filip, Moise, Dr. Grigore.
    Rezerve: Al. Costache – Mănăilă, Seymour, Vultur, Al. Iul. Stoica, Al. I. Popescu, Condei, Blidar, L. Barbu.
    Antrenor: Marius Milea.

Min. 90 + 3: Fluier final! FC Buzău învinge Dunărea Călăraşi cu 3-0 şi se califică în sferturile Cupei României.

Min. 79: GOOOL FC Buzău! Kanda scapă singur cu portarul advers şi îi trimite balonul printre picioare. Înainte să intre uşor în poartă, mingea a trecut şi printre picioarele unul fundaş al Dunării Călăraşi, care a încercat să respingă balonul de pe linia porţii.

Min. 51: GOOOL FC Buzău! Căpitanul Ciobanu nu are probleme cu fundaşii Călăraşiului, intră în careu şi marchează cu un şut pe jos la colţul lung.

Min. 39: GOOOL FC Buzău! Pablo Gaitan reia din prima de la 17 metri, cu piciorul drept, direct în vinclu.

Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova 0-4 (Gustavo 9, Constantin 15, Bălaşa 55, Koljic 56), ACUM, la Look Sport+

• Universitatea Craiova: David Lazar - Mihai Bălaşa, Marius Constantin, Vladimir Screciu, Bogdan Vătăjelu - Gustavo, Alexandru Creţu, Dan Nistor - Jovan Markovic, Elvir Koljic, Ştefan Baiaram
  • Rezerve: Pigliacelli, Vlădoiu, Roman, Bancu, Căpăţână, Fedele, Ivanov, Vînă, Houri
  • Antrenor: Laurenţiu Reghecampf
  •
  • Minaur Baia Mare: Gudea - Oiţă, Lazăr, Duruş, Simion - Neacşu, Ciocan - Donca, Micaş, Văsălie, Stanciu
  • Rezerve: Băilă, Dunca, Chinde, Berindea, Giurgiu, Matei, Teuţ, Rus, Batchabi
  • Antrenor: Ciprian Danciu

Min. 90 + 3: Fluier final! Universitatea Craiova se impune cu 4-0 şi se califică în sferturile Cupei României.

Min. 1: Începe meciul.

Min. 56: GOL Universitatea Craiova! Koljic transformă cu capul din şase metri centrarea venită de la Markovic.

Min. 55: GOL Universitatea Craiova! Ionuţ Vînă îi aşază mingea pe cap lui Mihai Bălaşa, care deviază subtil în poarta gazdelor imparabil pentru portarul Gudea.

Min. 15: GOL Universitatea Craiova! Marius Constantin execută penalty-ul fără emoţii, chiar dacă portarul Gudea a ghicit colţul.

Min. 13: Penalty pentru Universitatea Craiova! Neacşu îl faultează în careu pe Koljic şi vede cartonaşul galben. Bosniacul are nevoie de îngrijiri medicale.

Min. 9: GOL Universitatea Craiova! Gustavo execută foarte bine lovitura liberă şi deschide scorul pentru deţinătoarea Cupei României.

Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova este transmis în direct de către Look Sport+ astăzi, de la ora 18:00. Duelul din optimile Cupei României poate fi urmărit inclusiv pe platforma www.primaplay.ro, iar site-ul www.looksport.ro va reda cele mai importante faze ale jocului în regim live video.

Meciul, la prima vedere, este unul de tip ”David vs. Goliat”. Universitatea Craiova este deţinătoarea Cupei României şi ocupă locul al doilea în Casa Liga 1, cu un punct peste FCSB, care a amânat meciul cu Farul Constanţa din cauza focarului de coronavirus de la echipă. Minaur Baia Mare este lideră în Seria 10 din Liga 3, însă a arătat că este capabilă de surprize. În precedentele două runde le-a eliminat pe divizionarele secunde Poli Iaşi şi Unirea Dej.

Dinamo - FC Argeş 1-2 (Ţîră 49 / Işfan 77; Dumitru 90+4)

• Dinamo: Eşanu - A. Radu, Ehmann, R. Grigore, St. Filip - Itu, Espinosa, G. Matei - Torje, Moldoveanu, Neicuţescu.
    Rezerve: Fara - Fica, Ţîră, Borduşanu, Giafer, Borcea, G. Creţu, A. Bani, Vestenicky.
    Antrenor: Mircea Rednic.
  • FC Argeş: Croitoru – Muşat, Boldor, Piţian, Telcean – Şerban, Honciu – Dumitraşcu, Palic, Guerreiro – Dumitru.
    Rezerve: Greab, Tofan, Latovlevici, Mezza, Isfan, Xavier, Moisie, Raynov, Fatai.
    Antrenor: Mihai Ianovschi.

Min. 90+4: GOOOL FC ARGEŞ! Dumitru face 2-1 şi îi duce pe piteşteni în sferturile de finală ale Cupei României.

Min. 77: GOOOL FC ARGEŞ! Işfan egalează în urma unui contraatac.

Min. 49: GOOOL DINAMO! Ţîră marchează din pasa lui Torje.

Gaz Metan - Chindia 0-1 (Morar 30)

Final de meci. Chindia merge mai departe în sferturile competiţiei.

Min. 45+2: Ocazie mare Gaz Metan! Gazdele au fost foarte aproape să restabilească egalitatea chiar înainte de finalul primei reprize.

Min. 30: GOL CHINDIA! Morar şi-a dat un autogol spectaculos.

Minutul 1. A început partida!

Echipele de start

Gaz Metan Mediaş: Buzbuchi - De Moura, Filip, Horj, Velisar - Izata, Lixandru - Roberto, Morar, Chamed - Irobiso
Rezerve: Vâlceanu, De Sousa, Sarr, Kanda, Pambou, Dobrescu, Deaconu, Grădinaru, Gaşpar

Chindia Târgovişte: Căbuz - Martac, Iacob, Kocic, Corbu - Suciu, Stoian, Căpuşă - Roumpuolakou, Matiş, Şerban
Rezerve: Pop, Atănase, Şerban, Neguţ, Stancu, Popadiuc, Celea, Dulca, Florea

ACSO Filiaşi - Hermannstadt 2-2 (Rogoveanu 44; Creţu 118 / Sîntean 3; Popescu 107); 4-3 la loviturile de departajare

• Antrenor: Marius Măldărăşanu

Filiaşi produce marea surpriză şi se califică în sferturi, după 4-3 la loviturile de departajare cu FC Hermannstadt.

Minutul 118: GOL FILIAŞI! Ion Creţu egalează specaculos, cu o reluare din aer, din careu.

Minutul 107: GOL HERMANNSTADT! Călin Popescu îi readuce pe sibieni în avantaj.

Minutul 44: GOL FILIAŞI! Rogoveanu bate perfect o lovitură liberă de la 20 de metri şi readuce gazdele în calculele calificării!

Minutul 3: GOL HERMANNSTADT! Sîntean apare excelent la o centrare din dreapta, îl devansează pe Florin Şerban şi deschide scorul încă dim minutul 3.