VIDEO | Corvinul - Mioveni, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au marcat de două ori în trei minute VIDEO | Corvinul - Mioveni, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au marcat de două ori în trei minute
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova
Max Verstappen, de neoprit! A câştigat cursa sprint şi apoi şi calificările la Grand Prix-ul Chinei Max Verstappen, de neoprit! A câştigat cursa sprint şi apoi şi calificările la Grand Prix-ul Chinei
Ar putea fi primul transfer a lui Dan Petrescu la CFR Cluj. „Va juca din vară la CFR” Ar putea fi primul transfer a lui Dan Petrescu la CFR Cluj. „Va juca din vară la CFR”
Decizia luată de FIFA care i-ar afecta pe agenţi! "Cea mai mare parte a acestor bani pleacă din fotbal" Decizia luată de FIFA care i-ar afecta pe agenţi! "Cea mai mare parte a acestor bani pleacă din fotbal"
VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile! VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile!

Ordabasy - FC Botoşani 1-2! VIDEO | Botoşănenii, calificare cu emoţii! Rezumatul meciului

Europa League Publicat de Daian Cutu pe 27 aug 2020

FC Botoşani s-a calificat în turul II preliminar al Europa League după 2-1 cu Ordabasy, în deplasare. Holzmann şi Dugandzic au marcat golurile moldovenilor.

Rezumatul meciului:

Ordabasy - FC Botoşani 1-2 (Mahlangu 31 / Holzmann 25, Dugandzic 33), live pe Look Sport. Echipele de start:

• Ordabasy: Shaizada - Dauatov, Fontanello, Dmitrenko (Mehanovic 85), Dosmagambetov - Badibanga,   Diakhate, Mahlangu, Brigido - Khizhnichenko (Simcevic 46), Joao Paolo (Zhangylyshbay 77)
  • Rezerve: Trofimets, Shamshi, Astanov, Adyrbekov
  • Antrenor: Kakhaber Tskhadadze
  •
  • Botoşani: Pap - Haruţ, Chindriş, Şeroni,   Holzmann -   Mendoza, J. Rodriguez - Florescu, Ashkovski (Ţigănaşu 89) ,   Ofosu (Keyta 74) - Dugandzic (M. Roman I 90+2)
  • Rezerve: Hankic, Babunski, Roman, Patache, Cîmpanu
  • Antrenor: Marius Croitoru

Minutul 90+4: RATARE MO-NU-MEN-TA-LĂ! Zhangylyshbay dă pe lângă minge din faţa porţii, apoi arbitrul fluieră pentru ultima dată. FC Botoşani e în turul II!

Minutul 79: Brigido, fostul jucător de la Oţelul, e lansat bine, dar şutează slab, în plasa laterală a lui Pap.

Minutul 60: Simcevic e găsit într-o poziţie bună, dar devierea sa trece pe lângă poartă, apoi Rodriguez greşeşte în propriul careu, dar Joao Paolo îşi bate joc de şansă şi trimite peste.

Minutul 44: Joao Paolo îl driblează pe Şeroni, scapă singur cu Pap, vrea şutul la colţul scurt, dar trimite puţin pe lângă poartă.

Minutul 33: GOL FC BOTOŞANI! Florescu şi Ofosu combină frumos, duc mingea la Dugandzic, iar croatul înscrie superb, din prima, cu interiorul piciorului stâng la colţul lung al porţii lui Sharizada. Ce meci avem în Kazahstan!

Minutul 31: GOL ORDABASY! O centrare din stânga îl găseşte liber pe May Mahlangu, iar fostul dinamovist are o execuţie elegantă, cu latul, prin care-l învinge pe Eduard Pap.

Minutul 25: GOL FC BOTOŞANI! Ofosu creează o fază superbă pe partea stângă, pune mingea perfect pentru Holzmann, iar voleul excelent al acestuia deschide scorul!

Minutul 12: PENALTY RATAT DE GAZDE! Joao Paolo scapă singur spre poarta goală, Ofosu îl faultează din spate, arbitrul Jabarov dictează penalty, dar nu şi cartonaş roşu pentru jucătorul celor de la FC Botoşani. Diakhate bate aproape de bară, dar Pap are o intervenţie extraordinară şi respinge!

Minutul 9: Dugandzic pasează la Ofosu, vârful scapă singur cu Shaizada, dar trage în capul portarului.

Minutul 7: O centrare foarte priculoasă a brazilianului Joao Paolo e aproape să-l găsească pe vârful Khizhnichenko, dar Chindriş are o intervenţie genială şi refuză golul gazdelor.

17:00 Start joc în Kazahstan!

Primele emoţii vin din Kazahstan, acolo unde cei de la FC Botoşani au o deplasare grea, contra celor de la Ordabasy, formaţie care a terminat pe locul 3, ultima ediţie de campionat.

Cei de la Ordabasy sunt pregătiţi din iarna lui 2018 de georgianul Kakhaber Tskhadadze (51 de ani). Oarecum atipic pentru Kazahstan, lotul este compus în mare parte din fotbalişti locali, cu câţiva jucători străini, aduşi din toate colţurile lumii. Cel mai bine cotat adversar al moldovenilor este atacantul brazilian Joao Paulo (32 de ani), care este evaluat de cei de la Transfermarkt la suma de 1,4 milioane de euro.

Partida dintre Botoşani şi Ordabasy din primul tur preliminar al Europa League se va juca în Kazakhstan. Locaţia meciului a fost pusă iniţial sub semnul întrebării. Asta pentru că ţara se află pe harta roşie a pandemiei, din cauza numărului mare de infectări cu noul coronavirus. Echipa lui Marius Croitoru va putea însă face deplasarea pe baza unui protocol UEFA.