Pandev, erou naţional în pandemie! Cel mai mare jucător din istoria Macedoniei îşi duce ţara în premieră la EURO, după 1-0 în Georgia. Două meciuri ale macedonenilor se joacă la Bucureşti

EURO 2020 Publicat pe 12 nov 2020
  • Macedonia de Nord a reuşit, joi seară, cea mai mare performanţă fotbalistică din istorie: a învins Georgia, 1-0, şi s-a calificat în premieră la Campionatul European.
  • Ajutată de golul veteranului Pandev, Macedonia de Nord va veni la Bucureşti pentru două meciuri, cu Austria şi Ucraina, iar testul cel mai greu îl va da contra Olandei, la Amsterdam.
Finala barajului pentru play-off pe ruta Liga Naţiunilor avea să aducă, oricum, o premieră. Fie pentru Georgia, fie pentru Macedonia, dar avantajul terenului propriu părea să încline balanţa spre gruzini. Doar că georgienii nu au un Pandev!

Veteranul Pandev a "cumpărat" biletele pentru Bucureşti şi Amsterdam

Cu Boban Nikolov, fost la Viitorul, trimis în centrul liniei de mijloc, macedonenii au scăpat la mica ocazie a lui Okriashvili, din minutul 30, apoi Pandev (35) l-a pus în temă pe portarul gruzinilor. 0-0 a rămas scorul la pauză, cu tensiunea evidentă punându-şi amprenta asupra jocului, iar deblocarea a venit de la marele fotbalist al Macedoniei de Nord, în minutul 56. Servit de Nestorovski, Pandev l-a învins elegant pe Loria, iar drumul spre cea mai mare performanţă din scurta istorie a ex-iugoslavilor era deschis. Şi, puşi în faţa momentului istoric, macedonenii nu au clipit: s-au închis bine defensiv, au anulat atacurile destul de sterile ale georgienilor, iar EURO 2020, jucat în 2021, îi găseşte în Grupa C, alături de Olanda, Ucraina şi Austria!

Pe Pandev şi colegii lui vom avea ocazia să-i urmărim pe viu pe Arena Naţională, în meciurile cu Austria şi Ucraina, în timp ce Olanda - Macedonia de Nord se va juca la Amsterdam. Oricare ar fi traseul, Pandev e mulţumit: la 37 de ani, după două decenii în slujba naţionalei, a semnat momentul glorios al generaţiei sale.