Clubul legendar a ajuns în colaps şi primeşte donaţii de la foştii jucători pentru a fi salvat: ”Am decis cu toţii să facem un sacrificiu!”

Dani Coman face marele anunţ: ”Săptămâna viitoare semnez!”

COSR | 100 de ani de la prima medalie olimpică a României

Anghel Iordănescu împlineşte 74 de ani. Mesajul fiului său, Edi Iordănescu, actualul selecţioner al României

LIVE VIDEO | ”U” Cluj - Dinamo, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! Victoria, singura variantă a „câinilor roşii” LIVE VIDEO | ”U” Cluj - Dinamo, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! Victoria, singura variantă a „câinilor roşii”
VIDEO | FC Botoşani - FC Voluntari, astăzi, de la 14:30, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial în lupta pentru evitarea retrogradării VIDEO | FC Botoşani - FC Voluntari, astăzi, de la 14:30, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial în lupta pentru evitarea retrogradării

Patronul Rapidului a făcut anunţul! Cristiano Bergodi, OUT din Giuleşti: ”Un an total ratat!”

Rapid Publicat pe 9 apr 2024

Echipa clujeană CFR a dispus sâmbătă seara, în deplasare, scor 4-1, de gruparea bucureşteană Rapid, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Superligii.

Meciul de pe Giuleşti a început cu o lovitură de teatru: Daniel Bîrligea a reuşit o dublă în primele opt minute ale întâlnirii şi CFR conducea deja cu 2-0.

Atacantul clujenilor a deschis scorul în minutul 4, cu capul, dintr-un corner al lui Deac, iar în minutul 8 a înscris superb, după o ieşire greşită a lui Aioani. Bîrligea a reuşit hat-trick-ul în minutul 37, iar Cristian Manea a stabilit scorul pauzei la 4-0 pentru oaspeţi după o pasă a lui Otele, în minutul 45+1.

În partea secundă clujenii nu au mai forţat, iar gazdele au avut o bară în minutul 67, prin Albu. Albion Rrahmani a redus din diferenţă în minutul 81, ajungând la 15 goluri stagionale, şi CFR s-a impus cu 4-1, în primul meci după plecarea lui Adrian Mutu.

Rapid poate pierde calificarea în cupele europene. Echipa lui Dan Şucu este pe locul 4, cu 7 etape înainte de finalul campionatului. Locul 2 ar asigura prezenţa în Connference League, iar locul 3 duce la baraj.

Victor Angelescu, acţionarul minoritar de la Rapid, a anunţat că vor exista schimbări, dacă echipa nu îşi va îndeplini obiectivul.

”Un an total ratat!”

”Dacă nu se va îndeplini obiectivul, normal că ne vom gândi la schimbare pentru că va fi un an total ratat şi atunci ar fi greu să mergem şi anul următor în condiţiile în care nu ne-am atins obiectivele din acest an”, a spus Victor Angelescu, la Digi Sport.

În clasament conduce FCSB (38 de puncte), urmată de CFR Cluj (31 de puncte), Universitatea Craiova (31 puncte) şi Rapid, cu 28 de puncte.