"Portarul golgheter" stă aproape de fotbal. Cu ce se ocupă Rogerio Ceni, la 47 de ani

Fotbal Internațional Publicat de Popa Robert pe 20 oct 2020

Alintat de suporteri  "portarul golgheter", Rogerio Ceni (47 ani) ocupă în prezent funcţia de antrenor al echipei braziliene Fortaleza.

Ca jucător, Ceni a evoluat la Sao Paolo din 1993 până în 2015, unde a bifat 1238 de apariţii şi a înscris 131 de goluri (unele din penalty, altele din lovitură liberă). La naţionala Braziliei a strâns 18 selecţii şi a fost convocat la două Campionate Mondiale (în 2002 şi 2006). La ediţia de acum 18 ani, unde Seleção a cucerit al cincilea titlu suprem, Ceni nu a prins niciun minut. Patru ani mai târziu a intrat în minutul 82 al partidei cu Japonia (4-1), din faza grupelor. În 1997, când Brazilia a câştigat Cupa Confederaţiilor, Ceni a trecut printr-o situaţie similară. Dida a ieşit de pe teren în minutul 82 al întâlnirii cu Mexic (3-2), din faza grupelor, iar selecţionerul Mario Zagallo l-a introdus pe goalkeeperul de la Sao Paolo.

La doi de când şi-a agăţat mănuşile în cui, Rogerio Ceni a debutat în antrenorat chiar la echipa sa de suflet (2017). În acelaşi an şi-a început primul mandat la Fortaleza, unde a stat până în 2019. Pentru o scurtă perioadă a activat la Cruzeiro, apoi s-a întors la Fortaleza pe 29 septembrie 2019. Bilanţul lui Ceni la actuala formaţie (atât din primul mandat, cât şi din cel actual) este de 69 de victorii, 24 de remize, 32 de victorii, 187 de goluri marcate şi 110 încasate.

În stagiunea actuală din prima ligă braziliană, Fortaleza ocupă locul nouă, cu 21 de puncte. În cele 15 partide disputate până acum s-a impus de cinci ori, a pierdut alte patru, iar şase s-au încheiat la egalitate. Cele mai importante rezultate din sezonul actual sunt victoria cu Atletico Mineiro (2-1) şi Internacional (1-0), respectiv egalurile cu Corinthians (1-1), Gremio (1-1), Santos (1-1) şi Sao Paolo (0-0).

În weekend, clubul a împlinit 102 ani de la înfiinţare. Formaţia sud-americană deţine 42 de titluri în statul brazilian Ceará (primul în 1920, ultima dată anul trecut), două trofee în Cupa Campionilor din statul Ceará, o cupă a regiunii Nord-Nord-Est (1970) şi o Cupă a Nord-Estului (2019). Lotul echipei din Ţara Cafelei este cotat la 16 milioane de euro. Cei mai scumpi jucători sunt fundaşii Franco Fragapane (27 ani, 1,5 milioane de euro) şi David (25 ani, 1,2 milioane de euro), respectiv mijlocaşul Michel (30 ani, 1,2 milioane de euro), potrivit datelor de pe Transfermarkt.

Arena unde îşi dispută Fortaleza meciurile de acasă este o adevărată bijuterie. Construit între anii 1969-1973 şi renovat ultima dată în 2013, stadionul Castelão are o capacitate de aproape 64.000 de locuri. La Cupa Confederaţiilor din 2013 a găzduit trei partide (Brazilia - Mexic 2-0, Nigeria - Spania 0-3, Spania - Italia 0-0/7-6 la loviturile de departajare în semifinale), iar la Cupa Mondială din 2014 şase (Uruguay - Costa Rica 1-3, Brazilia - Mexic 0-0, Germania - Ghana 2-2, Grecia - Coasta de Fildeş 2-1, duelul din 16-imi Olanda - Mexic 2-1 şi sfertul de finală Brazilia - Columbia 2-1).