Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!” Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!”
VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1! Ambele echipe au creat pericol în prima repriză VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1! Ambele echipe au creat pericol în prima repriză
Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off"  | EXCLUSIV Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off" | EXCLUSIV
Marius Măldărăşanu s-a dezlănţuit după ce FC Hermannstadt a urcat pe primul loc în play-out: ”Le-am citit jocul” Marius Măldărăşanu s-a dezlănţuit după ce FC Hermannstadt a urcat pe primul loc în play-out: ”Le-am citit jocul”
David Puicea, calificat în finala juniorilor la sărituri, de pe locul 5 David Puicea, calificat în finala juniorilor la sărituri, de pe locul 5

Presa germană a dezvăluit tactica pentru meciul cu România. ”Chiar dacă o remiză în faţa României ar fi suficientă pentru ca naţionala de tineret să meargă mai departe, selecţionerul Kuntz vrea să obţină o victorie”

România U21 Publicat de Daian Cutu pe 30 mar 2021

Meciul unei generaţii! Germania şi România se înfruntă marţi, de la ora 19:00, live text pe looksport.ro, în ultima partidă a fazei grupelor Campionatului European U-21.

Nemţii au oferit câteva detalii despre cum ar putea aborda selecţionerul Stefan Kuntz partida de diseară.

Kuntz este văzut că succesorul lui Joachim Low la prim reprezentativă, după finalul Campionatului Mondial din 2022.

„Turneul final din Ungaria şi Slovenia va continua în luna mai cu fazele superioare, dar Germania U21 trebuie mai întâi să-şi asigure calificarea în sferturi. Chiar dacă o remiză în faţa României ar fi suficientă pentru ca naţionala de tineret să meargă mai departe, selecţionerul Kuntz vrea să obţină o victorie pentru a câştiga grupa.

Chiar dacă portarul Finn Dahmen a comis o gafă uriaşă în meciul cu Ţările de Jos, acesta va fi titular şi în ultimul meci din grupă, contra Români
ei”, scriu cei de la Kicker.

Echipele probabile:

GERMANIA U21: 12. Dahmen - 2. Vagnoman, 5. Pieper, 4. Scholtterbeck, 3. Daum - 6. Dorsch, 8. Maier - 21. Baku, 9. Burkadt, 11. Berisha - 10. Nmecha

ROMÂNIA U21: 1. A. Vlad - 16. Haruţ, 13. Ciobotariu, 4. Paşcanu, 2. Boboc - 18. Itu, 6. Dulca, 11. A. Ciobanu - 17. Oct. Popescu, 21. Ad. Petre, 20. Măţan

Scenarii complicate pentru calificare. Victoria, cea mai simplă variantă

Ambele formaţii se luptă pentru a merge în faza următoare. Soarta calificării din grupa noastră va depinde enorm de meciul dintre Ţările de Jos şi Ungaria, maghiarii nu mai au şanse de calificare, dar pot influenţa enorm ierarhia grupei.

Cum se pot califica ”tricolorii”:

• Câştigă România: suntem calificaţi şi nu mai depindem de absolut niciun alt meci.
  • Egal: ne calificăm, cu condiţia ca Ţările de Jos să nu bată Ungaria sau să nu aibă un golaveraj mai bun, în cazul unei victorii.
  • Egal cu cel puţin două goluri marcate (2-2, 3-3, etc). România şi Germania se califică în sferturi indiferent de rezultatul din meciul Ungaria - Olanda.
  • Pierde: putem merge mai departe, cu condiţia ca Ţările de Jos să nu bată Ungaria