Pune coronavirusul EURO 2020 în pericol? Reacţia oficială a UEFA

EURO 2020 Publicat pe 25 feb 2020

Vicepreşedintele UEFA Michele Uva a declarat că ediţia din această vară a Campionatului European, programată să se desfăşoare în mai multe ţări, va fi afectată doar dacă situaţia epidemiei de coronavirus se va înrăutăţi.

"Suntem într-o fază de aşteptare, monitorizăm ţară cu ţară, fotbalul trebuie să urmeze indicaţiile guvernamentale din fiecare stat. Încercăm să nu oprim, parcursul sportiv va fi blocat doar dacă situaţia se precipită", a declarat Uva, la Rai Radio 1 Sport.

Campionatul European de fotbal se va desfăşura în perioada 12 iunie-12 iulie, în 12 oraşe din 12 ţări. Bucureştiul organizează patru meciuri, pe Arena Naţională.