VIDEO | Imaginile deznădejdii. Dan Şucu, cu mâinile în cap, după ce Rapid a avut un start modest la Ovidiu VIDEO | Imaginile deznădejdii. Dan Şucu, cu mâinile în cap, după ce Rapid a avut un start modest la Ovidiu
VIDEO | Farul - Rapid 1-1, în direct la Prima Sport 1! Rrahmani egalează în prelungirile primei reprize VIDEO | Farul - Rapid 1-1, în direct la Prima Sport 1! Rrahmani egalează în prelungirile primei reprize
Tony are viaţă grea la Poli Iaşi. ”Nu mi-a plăcut jocul nostru!” Tony are viaţă grea la Poli Iaşi. ”Nu mi-a plăcut jocul nostru!”
Remiză dramatică pentru trupa lui Răzvan Lucescu, contra ultimei clasate din play-off Remiză dramatică pentru trupa lui Răzvan Lucescu, contra ultimei clasate din play-off
Peste 400 dintre cei mai puternici ciclişti din sunt aşteptaţi la primul Campionat European de Mountain Bike din România Peste 400 dintre cei mai puternici ciclişti din sunt aşteptaţi la primul Campionat European de Mountain Bike din România
Anne Hathaway, reacţie devenită virală la un gol al echipei Arsenal. Actriţa s-a bucurat în timpul unui interviu Anne Hathaway, reacţie devenită virală la un gol al echipei Arsenal. Actriţa s-a bucurat în timpul unui interviu

Rafael Nadal a sărbătorit în stil mare, după ce a câştigat un tie-break de aproape jumătate de oră la Australian Open

Tenis Publicat de Daian Cutu pe 23 ian 2022

Rafael Nadal, locul 5 ATP şi cap de serie numărul 6, s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open, scor 7-6 (14), 6-2, 6-2, cu francezul Adrian Mannarino, locul 69 ATP, după un meci de două ore şi 40 de minute.

Tie-break-ul primului set a durat 28 de minute, iar la finalul acestuia, ibericul a jubilat, după ce a reuşit să îşi adjudece primul act. Din acel moment partida a mers doar în favoarea sa, profitând şi de unele probleme fizice avute de adversar.

Italianul Matteo Berrettini, locul 7 ATP şi cap de serie numărul 7, l-a învins, duminică, pe spaniolul Pablo Carreno Busta, locul 21 ATP şi cap de serie numărul 19, cu scorul de 7-5, 7-6 (4), 6-4, în optimile de finală ale Australian Open.

Berrettini, 25 de ani, s-a impus după două ore şi 22 de minute de joc şi este în premieră în sferturile de finală ale Australian Open.

El va da piept în manşa următoare cu francezul Gael Monfils, locul 20 ATP şi cap de serie numărul 17, care l-a întrecut, cu scorul de 7-5, 7-6 (4), 6-3, pe Miomir Kecmanovic din Serbia, locul 77 ATP, după o partidă de două ore şi 34 de minute.

Monfils, 35 de ani, este a doua oară în această fază la Melbourne Park, după ediţia din 2016.