Rapid dă lovitură după lovitură pe piaţa transferurilor! ”Alb-vişiniii” şi-au luat fundaş cu meciuri în cupele europene

Rapid Publicat pe 16 iun 2021

După transferul lui Alexandru Albu, Rapid l-a achiziţionat astăzi şi pe Claudiu Belu-Iordache, de la FC Hermannstadt, acesta semnând un contract pe un an, cu drept de prelungire.

Belu-Iordache are 27 de ani şi evoluează pe postul de fundaş dreapta, iar în sezonul trecut a jucat în 24 de meciuri pentru sibieni, reuşind să înscrie un gol, împotriva lui FC Voluntari.

”Sunt fericit de alegerea mea, am venit cu gândul de a da totul, totul pentru mine, pentru echipă, pentru familie, şi sper să aducem Rapidul din nou acolo unde îi este locul şi să facem o figură frumoasă”, a declarat Claudiu pentru fcrapid.ro.

Noul fundaş al Rapidului a bifat 7 meciuri în cupele europene, iar debutul în Liga 1 şi l-a făcut în 2012, în partida Concordia Chiajna – Viitorul 1-1.

• Data naşterii: 07.11.1993
  • Înălţime / Greutate: 1,83 m / 75 kg
  • 2020/2021: Hermannstadt (L1) 24/1
  • 2019/2020: FC Voluntari (L1) 14/1
  • 2019/2020: FCSB (L1) 5/0
  • 2018/2019: Astra Giurgiu (L1) 23/2
  • 2017/2018: Astra Giurgiu (L1) 27/3
  • 2016/2017: Astra Giurgiu (L1) 5/1