VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol
Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1 Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1
FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa
VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final” VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final”
Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat” VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat”

Răspunsul lui Petrescu în legătură cu interesul naţionalei: ”Contra e prietenul meu, dar nu e prima oară când mă vor”

Noutăți Publicat pe 17 nov 2019

Dan Petrescu a vorbit despre o posibilă preluare a băncii primei reprezentative. Tehnicianul lui CFR Cluj a fost întrebat dacă naţionala ar trebui să fie pregătită tot de Contra la barajul pentru Euro 2020, din luna martie. Tot Petrescu a fost întrebat dacă ar pregăti naţionala şi CFR-ul în paralel.

”Întrebarea asta ar trebui să o puneţi celor de la federaţie, nu mie. Contra e prietenul meu şi nu pot să spun decât că îi doresc baftă. Să dea Domnul să fie acolo, că mai e mult. În rest, nu pot să comentez eu. Nu e prima oară (când Petrescu e dorit la naţională. Prima dată s-a întâmplat în 2017, după plecarea lui Christoph Daum - n. red.). Eu sunt antrenorul lui CFR Cluj. Echipa naţională are un antrenor care se numeşte Cosmin Contra”, a declarat antrenorul campioanei României.

Petrescu a comentat şi eşecul suferit de tricolori în faţa Suediei, scor 0-2.

”Meciul cu Suedia era decisiv, dar mai sunt şanse la baraj. Meritam să fim răzbunaţi după meciul de la Mondial (în sferturile de finală ale ediţiei din 1994 - n. red.). Ştiam că va fi greu, dar trebuie să fim realişti. Jucătorii din naţionala Suediei evoluează la echipe mult mai bine cotate faţă de jucătorii români. Asta s-a văzut pe teren”, a spus Petrescu.