Răzvan Lucescu, uşurat după debutul în Conference League. ”Toţi cei din afară susţin că e uşor, însă nu în aceste condiţii”

Alte campionate externe Publicat de Daian Cutu pe 17 sep 2021

Alexandru Mitriţă (26 de ani) a reuşit, joi seară, primul gol în tricoul celor de la PAOK Salonic în meciul contra lui Lincoln Red Imps, câştigat cu 2-0, din prima etapă a fazei grupelor Conference League 2021/2022.

Trimis titular de Răzvan Lucescu în deplasarea din Gibraltar contra fostei adversare a CFR-ului, Mitriţă a dus scorul la 2-0, în minutul 56. După un corner al grecilor, mingea a lovit bara dreaptă, iar Mitriţă a fost pe fază şi a împins mingea în poartă din câţiva metri. Înaintea sa, Akpom deschisese scorul, în prelungirile primei reprize.

Tehnicianul român a declarat la conferinţa de presă de după meci că se simte uşurat la capătul acestui meci, care a venit după o serie de rezultate nefaste.

”În sfârşit, e o noapte în care pot să dorm. Patru nopţi n-am dormit, în urma înfrângerii cu Giannina. Am afirmat atunci că nu suntem încă o echipă cu un psihic puternic, care să rezolve problemele când lucrurile nu merg bine. Dar aici am depăşit toate greutăţile.

Meciul cu Lincoln a fost şi uşor, şi dificil. Toţi cei din afară susţin că e uşor, însă nu în aceste condiţii. Terenul artificial, vântul, vremea, iată de ce e dificil. E o călătorie pe care trebuie să o faci, să învingi şi să pleci”,
a spus Lucescu, după meciul cu gibraltarezii.